Vyhledávání
Nejčastějším hostem krmítek v ČR je podle sčítání sýkora koňadra
Sýkora koňadra se stala vítězkou prvního sčítání ptáků, které se v Česku uskutečnilo první lednový víkend. Na svém krmítku ji zaznamenalo přes 85 procent z více než 14.000 lidí, kteří se do akce zapojili. Druhým nejpočetnějším druhem byl vrabec polní a třetí místo obsadil vrabec domácí. Vyplynulo to z konečných výsledků sčítání, o nichž dnes ČTK informovala pořádající Česká společnost ornitologická (ČSO).
Z hlediska krajů se umístění ptáků na prvních třech místech většinou neměnilo, výjimkou byl jihočeský region, kde sýkoru koňadru v celkových počtech předběhl vrabec polní. V Libereckém kraji pak byl třetím nejčastějším návštěvníkem krmítek kos černý a v Praze holub domácí.
Účastníci při hodinovém pozorování ptáků zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu, přičemž zapojit se do sčítání mohli i vícekrát. Podle ČSO řada účastníků této možnosti využila a postupně sčítala více hodin.
Rekord v tom drží jeden pozorovatel z Miletína na Jičínsku, který provedl 14 sčítání. “Sčítalo se také ve školách a školních družinách, nejvíce sčítání zaslali žáci ze ŠD Beroun-Závodí (23 sčítání) a z pražské ZŠ Na Beránku (14 sčítání),” uvedli ornitologové a doplnili, že lidé při hodinovém sčítání v průměru spatřili 29 ptačích jedinců.
Druhá je modřinka
Podle zjištění ornitologů druhým nejčastěji spatřeným druhem byla sýkora modřinka, kterou zaznamenalo téměř 70 procent účastníků sčítání.
Na krmítka ale často přilétala v menších hejnech, proto v celkovém součtu za celou zemi skončila až za vrabci na čtvrtém místě. Pětici nejčastěji pozorovaných druhů uzavírá zvonek zelený, který přilétl na třetinu krmítek v Česku. Na Vysočině tohoto žlutozeleně zbarveného pěnkavovitého ptáka viděla dokonce téměř polovina sčitatelů.
V první desítce nejpočetnějších druhů skončil ještě stehlík obecný, hrdlička zahradní, kos černý, pěnkava obecná a čížek lesní.
Prostřednictvím sčítání chtějí ornitologové získat informace o tom, jací ptáci se v ČR v zimě vyskytují, kteří ubývají, kteří přibývají nebo jaké prostředí nejraději využívají. Získaná data pak chtějí porovnávat i s výsledky ze zahraničí. Další ročník sčítání ptáků na krmítkách ČSO plánuje na 10. až 12. ledna 2020.
Zdroj: ČTK