Vyhledávání
Miloš Vystrčil: Vyjádření čínské ambasády je mnohem diplomatičtější než dopis, který dostal Kubera
Cesta na Tchaj-wan šéfa Senátu České republiky byla dlouho očekávanou a ostře sledovanou mezinárodní událostí. Po vášnivých debatách k ní nakonec skutečně dojte a Miloš Vystrčil (ODS) odcestuje již tuto sobotu. Při té příležitosti poskytl Frekvenci 1 exkluzivní rozhovor v pořadu Press klub.
Není žádným tajemstvím, že diplomatická cesta českého politika na Tchaj-wan je trnem v oku čínské vládě. Nelibosti ze strany čínské ambasády neušel ani Vystrčilův předchůdce ve funkci Jaroslav Kubera. Ten dokonce z ambasády obdržel nechvalně proslulý dopis s kritikou jeho záměru.
Vystrčila zatím nikdo prý osobně nekontaktoval, svůj pohled na věc si ovšem čínská ambasády nenechala pro sebe ani tentokrát. “Mě osobně z čínské ambasády nikdy nevolali. Vždycky mi to vzkazovali přes ředitele kanceláře a přes ministerstvo zahraničních věcí,” uvedl Vystrčil v Press klubu.
A opět šlo o Tchaj-wan. “Řediteli mé kanceláře volali dvě věci. První je, aby již nedával žádná interview do českých médií, ve kterých kritizuje čínský dopis, který byl zaslán přes Hrad Jaroslavu Kuberovi, mému předchůdci ve funkci předsedy Senátu,” popsal Vystrčil.
“Druhá věc byla, aby mi vyřídil, že by nebylo dobré, abych gratuloval v rámci inaugurace nově podruhé zvolené tchajwanské prezidentce. A to udělali, aniž by věděli, zda hodlám nebo nehodlám gratulovat. Což mě docela překvapilo,” svěřil se politik.
Nepřímo nebo veřejně
“Kvůli té cestě nikdo nevolá a nikdo se mnou napřímo nekomunikuje v tom smyslu, že by mi říkal nejezdi, nebo nějak vyhrožoval. Všechny ty věci se dějí buď nepřímo, nebo veřejně,” uvedl v Press klubu Vystrčil a zmínil například vyjádření čínské ambasády, které zveřejnila již před časem a ve kterém uvádí, že cesta českých politiků na Tchaj-wan není vhodná. Podle Vystrčila se je to ovšem stále mnohem diplomatičtější způsob jednání, než dopis, který obdržel Jaroslav Kubera.