Vyhledávání
Konec věčného zdražování? Růst cen bytů v Česku by se měl letos zastavit
Růst cen bytů v Česku by se měl letos zastavit. Loni vzrostly ceny bytů o šest až deset procent, přičemž v některých regionech ke konci roku mírně klesaly. Vyplývá to z průzkumu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), jehož výsledky zveřejnila na dnešní konferenci. Objem hypotečních úvěrů se podle respondentů letos nezvýší.
“Očekávám zpomalení růstu cen a stagnaci na realitním trhu. Kupci budou čekat na slevy, prodávající na kupce,” uvedl ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky Petr Němeček. Nejvíce rostou ceny v Praze. Nové byty zde letos v prvním čtvrtletí meziročně zdražily téměř o pětinu na 104.666 korun za metr čtvereční. Od poloviny roku 2015 se jejich ceny zvýšily téměř o 90 procent.
Nedostatečná nabídka
Podle průzkumu rostly loni v Česku hlavně ceny panelových bytů na okrajích měst a ceny nových bytů, hlavně těch nejkvalitnějších. Poptávka po bydlení sice mírně klesala, nabídka však byla stále nedostatečná. To vedlo k růstu nájemného.
“Nová bytová výstavba je pomalá, staví se převážně rodinné domy. Bytové domy se stavějí nejvíce v Praze, ale tady je s pomalostí a utlumením výstavby největší problém,” doplnil předseda představenstva developerské společnosti Trigema Marcel Soural.
Regulace ČNB
Vliv na trh s byty měla podle průzkumu také regulační opatření České národní banky, která zpřísnila podmínky pro získání hypotéky. Celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů loni mírně klesl na 210,6 miliardy korun. Pouze pět procent respondentů očekává, že letos tento objem vzroste. Podle poloviny klesne, 45 procent očekává stagnaci.
Nákup nemovitosti pro investiční účely považují stále za atraktivní zhruba tři čtvrtiny dotázaných. “Předpokládám nižší zájem ze strany lokálních kupců, kteří již stávající ceny považují za neúměrně vysoké. Zahraniční klientela bude i nadále vnímat Prahu jako relativně levnou metropoli. Lze tedy očekávat minimálně stabilní a možná i rostoucí zájem těchto investorů,” dodal obchodní ředitel realitní kanceláře Lexxus Peter Višňovský.
V průzkumu odpovídalo 1400 členů ARTN a jejích příznivců. ARTN je neziskový zájmový spolek, který funguje od roku 2001. Členy asociace jsou představitelé developerských a investičních společností, realitních, právních a poradenských kanceláří, bank a dalších organizací. Dále jsou to přední představitelé veřejné správy. Asociace rovněž sdružuje zástupce univerzit a vysokých škol v oboru.
Zdroj: ČTK