Kdyby se MS v hokeji hrálo v Bělorusku, tak Škoda Auto nechtěla být hlavním sponzorem

19. ledna 2021·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·ČTK

Škoda nebude sponzorovat MS v hokeji v Bělorusku. (Foto: skoda-storyboard)

Automobilka Škoda Auto nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji, pokud se turnaj bude konat v Bělorusku. Pro automobilku je důležité dodržovat, chránit a prosazovat všechny předpisy, které ochraňují lidská práva. ČTK to řekl vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera.

Partnerství s mistrovstvím světa trvá od roku 1993 a Škoda je hlavním sponzorem šampionátu. Smlouvu s Mezinárodní hokejovou federací (IIHF) automobilka naposledy podepsala před čtyřmi roky s platností do letoška.

“Důsledně dodržujeme, chráníme a prosazujeme všechny předpisy, které ochraňují lidská práva jako celosvětovou základní a všeobecnou potřebu. Z tohoto důvodu Škoda Auto odstoupí z pozice sponzora mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2021, pokud bude Bělorusko potvrzeno jako jeho spolupořadatel,” řekl Kotera.

View this post on Instagram

A post shared by ŠKODA AUTO Official (@skodagram)

Prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král v reakci na to České televizi řekl, že si nedovede představit, jak by bylo možné bez podpory Škody Auto uspořádání šampionátu ekonomicky zvládnout. “Takový je můj názor, ale neznám celková čísla,” uvedl Král.

Porušování lidských práv v Bělorusku se IIHF příčí

MS mělo hostit společně běloruská metropole Minsk s lotyšským hlavním městem Rigou od 21. května do 6. června. V Bělorusku ale po loňském znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce ve volbách, jež opozice jeho autokratického režimu označuje za zmanipulované, vypukly masové protesty. Lukašenko je svými kritiky viněn z jejich násilného potlačování.

Mezinárodní olympijský výbor před měsícem Lukašenka suspendoval stejně jako šéfa národního hokejového svazu Dmitrije Baskova, jenž je podezřelý z toho, že se zúčastnil násilného útoku na aktivistu Romana Bondarenka, který později zraněním hlavy podlehl.

Prezident IIHF René Fasel po nedávné návštěvě Minsku uvedl, že federace má vážné obavy o schopnost Běloruska šampionát společně s Lotyšskem uspořádat. Přiznal také, že IIHF dostala nabídku na převzetí turnaje od Dánska a sama vede jednání se Slovenskem.

Federace se kvůli porušování lidských práv v Bělorusku ocitla pod tlakem některých zemí, jež ji vyzývají, aby Minsku pořadatelství odebrala. Také lotyšští představitelé už loni na podzim uvedli, že vzhledem k situaci v Bělorusku si spolupořadatelství s Minskem neumějí představit.

“Je to důležitá informace především pro IIHF. Rada IIHF se tím určitě bude zabývat. My stejně jako ostatní národní federace účastníků šampionátu čekáme na informaci Rady IIHF o výsledcích návštěvy Reného Fasela v Bělorusku, případně o návrhu dalšího postupu. Potom by se tím zabýval výkonný výbor Českého hokeje,” řekl ČTK tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Český člen Rady IIHF Petr Bříza už avizoval, že v pondělí se uskuteční další schůzka prostřednictvím videokonference a o situaci se bude znovu jednat. “Samozřejmě od rána jsem měl hodně telefonů a komunikace s kolegy, ta situace se velmi dynamicky vyvíjí. Je potřeba udělat analýzy všech smluvních vztahů tak, aby případné další kroky nepřinesly problémy,” řekl Bříza České televizi.

“Platí původní vyjádření, že definitivní rozhodnutí by mělo padnout nejpozději do konce ledna. Rada IIHF je jediný orgán, který může přijmout ve vztahu k pořadatelství šampionátu nějaké řešení. Předpokládáme, že až se s tím Rada IIHF seznámí, tak se obrátí na jednotlivé účastnické země s návrhem nějakého postupu, ke kterému se budeme vyjadřovat,” konstatoval Zikmund.

Rozhodnutí automobilky ocenil ministr zahraničí Tomáš Petříček. “Děkuji Škodovce. Jsem rád, že se jako vlajková loď našich firem rozhodla nepodporovat mlácení holek a porušování lidských práv v Bělorusku. Nejlepší reklama je mít pověst slušných lidí,” napsal na Twitteru.

Rozhodnutí: Mistrovství v Minsku nebude

“Je politováníhodné, že musíme zrušit společné pořadatelství Minsku a Rigy. Snažili jsme se zasadit o to, aby mistrovství světa posloužilo jako nástroj usmíření, který by pomohl uklidnit společensko-politické problémy, které v Bělorusku nyní mají, a najít tak pozitivní cestu vpřed,” uvedl na webu IIHF prezident hokejové federace René Fasel.

“IIHF nyní diskutuje výběr jiných lokací. Očekáváme další kroky a rozhodnutí o novém místě konání. Doufáme, že se podaří najít dobré řešení,” řekl ČTK vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera.

“Rada se domnívá, že světový šampionát by neměl být jakoukoliv stranou a žádným způsobem využíván k politické propagaci. Uznala proto, že pořádání akce v Minsku by nebylo vhodné za situace, kdy by bylo třeba řešit ještě větší problémy spojené s bezpečností týmů, diváků či funkcionářů,” prohlásil Fasel.

Vzhledem k vývoji situace se takové rozhodnutí dalo očekávat,” dodal šéf Českého hokeje Tomáš Král. “Je dobře, že k němu vedení IIHF přistoupilo a ukončilo diskuze. Co nejdříve by mělo být přijato i rozhodnutí o nové podobě šampionátu, protože jak federaci, tak pořadatele čeká při jeho přípravě za stávajících podmínek a omezení spousta práce,” doplnil Král.

Minsk není bezpečný

Oficiální krok, který připravil Bělorusko o MS, se očekával i vzhledem k vyjádření Fasela z minulého týdne, kdy navštívil Minsk. “IIHF má velké obavy o schopnost Minsku zorganizovat turnaj bezpečně z koronavirového hlediska, probíhá vyšetřování prezidenta Běloruské hokejové asociace a v zemi vládne neklid, jenž výrazně ovlivňuje přípravy na turnaj a vzbuzuje oprávněné znepokojení týmů, fanoušků a vládních představitelů,” uvedl Fasel. Do Minsku se měl turnaj vrátit po sedmi letech, tehdy hostil MS poprvé.

Plně podporuji rozhodnutí IIHF o odebrání mistrovství světa v hokeji Bělorusku. Byl jsem v tomhle ohledu s Českým hokejem zajedno. Čtyři měsíce do startu je pro nového pořadatele dost šibeniční termín, ale jsem přesvědčen, že šampionát proběhne bez organizačních problémů,” uvedl na Twitteru předseda Národní sportovní agentury a bývalý reprezentační brankář Milan Hnilička.

Dalším postupem při organizaci šampionátu se Rada IIHF bude zabývat na svém nejbližším jednání. “Jsme spolu pořád v kontaktu, probíhá neustále spousta jednání a intenzivně to celé řešíme. Chtěli bychom mít jasno v horizontu dvou až tří týdnů,” řekl ČTK člen Rady IIHF Petr Bříza.

Co na to Jan Kraus?

Zprávy - další články

Doporučujeme