Josef Středula: Za čtyři pracovní dny můžeme o Velikonocích získat deset dní volna. Snížilo by to mobilitu obyvatel

10. března 2021·Zprávy·Barbora Pisingerová

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Foto: ČTK

Ačkoli vláda ochranná opatření proti šíření nemoci covid-19 stále zpřísňuje, pandemie stále trvá a počty nemocných nijak dramaticky neklesají. Odborář a předseda ČMKOS Josef Středula proto přišel se stejným nápadem, jako loni - prodloužit lidem velikonoční volno a zajistit, aby se během svátků rapidně snížila mobilita obyvatelstva. V Press klubu si s o tom s ním pro Frekvenci 1 popovídala moderátorka Romana Navarová.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula stejně jako loni upozorňuje na potenciál Velikonoc v boji s pandemií. “Já se obávám, že za tři týdny nebude nijak výrazně lepší situace. O žádné radikální změně se bohužel nedá ani přemýšlet. Budeme mít chviličku před Velikonocemi a bude doufám na stole (a doufám, že se tím bude vláda zabývat) návrh, který jsme řekli už před dvěma týdny, aby se využil časový úsek, který přichází – tzn. čtyři dny evropského volna v souvislosti s velikonočními svátky – a využít ho k tomu, abychom umožnili, že se virus nebude šířit tak, jak se dosud šíří,” uvedl v pořadu Press klub v rozhovoru s Romanou Navarovou.

Středula by byl rád, kdyby se díky prodloužení velikonočního volna podařilo vytvořit jakýsi “break”, který by omezil mobilitu obyvatelstva a zamezil šíření viru.

“Budeme mít podruhé od pátku do Velikonočního pondělka volno, dva svátky se nám spojí dohromady ještě se sobotou a nedělí. Myslím si, že by bylo vhodné, protože virus se šíří komunitně, přerušit to komunitní šíření. Tak aby se prodloužila opatření, ale ještě aby nám fungovala pouze kritická infrastruktura a ty subjekty, které mají nepřetržitý pracovní režim,” uvedl Středula.

“Tím bychom mohli dosáhnout výrazného snížení pohybu obyvatel, tzn. naplnilo by to požadavek vlády, aby stále více a více zaměstnanců bylo doma na home office, kdo může. A tam, kde by ten provoz nemusel být, tak aby se přerušil. Protože máme stejně před svátky jako po svátcích čtyři pracovní dny, které by se daly využít, a za čtyři pracovní dny bychom získali desetidenní volno. To je myslím hodně zajímavé,” popsal šéf ČMKOS.

Ať už si pro prodloužené volno vláda vybrala čtyři pracovní dny před Velkým pátkem, nebo ty po Velikonočním pondělí, ve spojení s víkendy a svátky by zaměstnanci získali deset dní volna. To už je doba dostatečně dlouhá na to, aby u mnohých nemocných propukly příznaky a oni nevědomky nešířili nemoc mezi ostatní. Zavření řady pracovišť by také výrazně snížilo mobilitu obyvatel. Více z nich by zůstalo doma a snížilo by se riziko, že se nakazí.

Poslechněte si celý rozhovor:

Zprávy - další články