Vyhledávání
Europol: Země EU loni překazily 16 útoků připravovaných islamisty
Státy Evropské unie loni překazily islámským teroristům 16 plánovaných útoků. Sedmkrát naopak realizaci takovýchto plánů zabránit nedokázaly, přičemž při těchto incidentech přišlo o život 13 lidí. Konstatuje to nová zpráva unijního policejního úřadu Europol. Počet útoků a obětí v porovnání s rokem 2017 značně klesl, podle zprávy to ale neznamená ústup teroristické hrozby v EU.
Členské země dohromady za rok 2018 nahlásily 129 neúspěšných, zmařených a provedených teroristických útoků, přičemž o aktivity džihádistů se jednalo jen ve 24 případech. Největší podíl tvořily stejně jako v předchozích letech incidenty “etno-nacionalistické a separatistické” povahy. Počet útoků klesl z předloňských 205, za rok 2016 jich Europol evidoval 142, o rok dříve 211.
“Zpráva Europolu potvrzuje, že terorismus stále pro EU představuje skutečnou a přítomnou hrozbu. Ačkoli naše společná práce na narušování a prevenci útoků zjevně má pozitivní účinek, stálá hrozba ze strany islamistických skupin jako DAIŠ (Islámský stát) společně s nárůstem násilí pravicových extremistů jasně ukazují, že je stále hodně co zlepšovat,” uvedl evropský komisař pro bezpečnostní unii Julian King. Za jednu z hlavních výzev označil boj proti teroristickému obsahu na internetu.
Kromě počtu útoků také meziročně poklesl počet osob zatčených pro podezření ze zločinů spojených s terorismem, a to ze 1219 na 1056. Přibližně polovinu zatčených tvořily osoby podezřelé z džihádistických aktivit. Z České republiky nebyl hlášen žádný útok, pro podezření z podílu na terorismu zde byly zatčeny dvě osoby.
S jedním tuzemským případem se Česko zařadilo mezi pětici zemí, kde se loni zatýkali lidé podezřelí z “pravicového terorismu”. Celkem bylo v EU takovýchto případů 44, což bylo o deset více než u “levicového a anarchistického” terorismu. Europol upozorňuje, že počet zatčených příslušníků krajní pravice se mezi lety 2016 a 2018 dvakrát za sebou v podstatě zdvojnásobil.
“Teroristé nás nechtějí jenom zabíjet, ale také rozdělovat naše společnosti a šířit nenávist. Pocit nejistoty, který se teroristé snaží vytvořit, musí být jedním z hlavních předmětů našeho zájmu. Sílící polarizace a vzestup extremistických názorů znepokojuje členské země EU i Europol,” uvedla šéfka unijní policejní agentury Catherine De Bolleová.
Zdroj: ČTK