Vyhledávání
Diplomová práce Malé podle školy obstála v ověřování originality
Diplomová práce nynější české ministryně spravedlnosti Taťány Malé obstála ve standardním systému kontroly slovenského registru závěrečných prací studentů (CRZP). V prohlášení to uvedla bratislavská soukromá Paneurópska vysoká škola (PEVŠ) v reakci na informace, že magisterská práce Malé z roku 2011 nese prvky možného plagiátorství. Podle dostupných informací ale slovenský systém ověřování tehdy nepracoval s databází českých prací. Malá pochybnosti o originalitě své práce odmítla.
“Protokol o kontrole originality u dané práce identifikoval shodu s jinými pracemi v souboru CRZP v rozsahu 0,00 procenta, tedy žádnou shodu,” informovala vysoká škola, na jejíž Fakultě práva Malá studovala.
V případě zjištění shody textu s jinými pracemi v registru PEVŠ podle svého prohlášení ověřuje vzniklou situaci a v případě opodstatněnosti zahajuje vůči danému studentovi disciplinární řízení, které zpravidla končí podmíněným nebo definitivním vyloučením ze studia.
“Případná nedokonalost informačního systému, za který je odpovědný stát, Centrální registr závěrečných prací, nemůže být interpretována jako pochybení školy,” uvedla vysoká škola, která od roku 2014 patří do české skupiny Prosperita holding. Škola doplnila, že údajná pochybení za případný nečestný postup Malé nejsou odpovědností školy.
Podle PEVŠ nemá nyní škola vůči Malé žádnou disciplinární pravomoc, protože její závěrečná práce byla obhájena a studium řádně ukončeno. Ve zkušební komisi byli i zástupci české akademické obce. Slovenský zákon o vysokých školách zpětné odnětí titulu neumožňuje.
Magisterská práce Malé o rodinném právu obsahuje podle Českého rozhlasu nepřiznané pasáže z diplomové práce Veroniky Grossové, sepsané o pět let dříve na Masarykově univerzitě v Brně. V jednom případě Malá dokonce převzala původní text i se dvěma překlepy. Kromě diplomové práce Malá podle expertů opsala nebo bez citace parafrázovala i část učebnice České rodinné právo autorek Milany Hrušákové a Zdeňky Králíčkové.
Zdroj: ČTK