Deutche Welle: Cizinci v Babišových firmách pracují za špatných podmínek

6. února 2019·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ve firmách českého premiéra Andreje Babiše pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka přišla za značně podezřelých okolností, píše server německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle (DW). Pro svou reportáž mluvil s jedním z Vietnamců, který v Mirovicích dříve pracoval pro firmu Vodňanská drůbež, která spadá pod holding Agrofert.

Deutsche Welle českého premiéra, který sice Agrofert převedl do svěřenského fondu, ale je nadále považován za “silného muže v pozadí”, označuje za populistického politika, který u voličů boduje lacinou propagandou proti uprchlíkům, zatímco jeho firmy migranty zaměstnávají. “Placeni jsou mizerně, většina z nich do Česka přišla za nanejvýš podivných okolností,” podotýká DW.

V konkrétním případě šestatřicetiletého Vietnamce šlo o to, že musel zaplatit 14.000 dolarů (317.000 korun) zprostředkovateli za to, aby mu pomohl překonat všechny byrokratické překážky. Když pak šel na pohovor na českou ambasádu, znal podle svých slov už dopředu všechny otázky.

Česká realita ale muže, který ve Vietnamu nechal manželku se dvěma malými dětmi, zaskočila a neměla nic společného se slibem “lehké práce v drůbeží fabrice za zhruba 1.000 dolarů (22.700 korun) měsíčně”.“Byla to špinavá, zčásti krvavá, velmi nehygienická a špatně placená práce,”řekl o své zkušenosti Vietnamec, který si měsíčně přišel na v přepočtu 550 eur (14.180 korun), tedy jen o něco více, než činí minimální mzda.

Po zhruba roce ze zaměstnání odešel a stejně podle něj postupně učinila i většina jeho vietnamských kolegů. “Továrna Vodňanské drůbeže je kvůli špatným pracovním podmínkám a údajnému nelegálnímu zaměstnávání už léta v titulcích českých médií,”píše DW, podle níž tajně natočené záběry z fabriky slova Vietnamce o práci potvrzují.

I bydlení pro pracovníky podle rozhlasové a televizní stanice působí neútulným a sešlým dojmem. V jednom ze dvoupokojových bytů podle DW bydlí deset Vietnamců, z nichž žádný podle svých slov nemá řádnou pracovní smlouvu. “Pracovní a životní podmínky obyvatel stojí v příkrém kontrastu s Babišovým opakovaným ujišťováním, jak jsou pro něj dobré pracovní podmínky důležité,”konstatuje web.

Mluvčí Agrofertu na dotazy DW reagoval slovy o tom, že jsou “hrubě urážející”. Zároveň poznamenal, že Agrofert dodržuje zákony. Zahraniční pracovníci mají podle něj stejné podmínky jako Češi a také pracovní smlouvy.

Mluvčí ministerstva zahraničí zase na otázku týkající se udělování pracovních víz poznamenal, že úřad nemá informace o žádných korupčních případech v této souvislosti. Zároveň uvedl, že program pracovních víz pro Vietnamce je od léta 2018 z “důvodů národní bezpečnosti” pozastaven.

Česko má programy pro řízenou migraci s kvótami na počet pracovníků s kvalifikací ze zemí mimo EU. Zaměstnávat je tak možné lidi z Ukrajiny, Mongolska, Filipín či Indie. Zástupci firem ale vyzývají vládu, aby dál zmírnila pravidla pro přijímání cizinců a usilují o navýšení kvót i rozšíření seznamu zemí.

Zprávy - další články

Doporučujeme