Vyhledávání
Babiš žádá o důvěru, ostatní strany mu ji dát nechtějí
Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu ve Sněmovně představil programové prohlášení vlády, se kterým žádá poslance o důvěru. Mluvil zejména o evropské politice, bezpečnosti, investicích, digitalizaci státní správy a důchodové reformě. Babiše podpořil před poslanci prezident Miloš Zeman, který také oznámil, že v případě dnešního neúspěchu pověří šéfa ANO sestavením vlády i podruhé. V takovém případě po něm ale bude před jmenováním vlády žádat 101 poslaneckých podpisů.
Ostatní sněmovní strany kromě ANO dnes oznámily, že důvěru vládě nedají. Řada politiků také Zemanův projev označila za součást kampaně před prezidentskými volbami.
“My máme program pro všechny, a proto si myslím, že byste nás ve finále měli podpořit,” řekl Babiš na závěr svého zhruba hodinového projevu. V něm se kromě představení programu také ohradil proti tvrzením, že ohrožuje demokracii, a slíbil, že bude poslancům naslouchat.
Sněmovní strany se ale menšinovou jednobarevnou vládu ANO podpořit nechystají. ODS, ČSSD, SPD i KDU-ČSL obvinily ANO, že se vůbec nepokusilo o vytvoření většinové vlády, kterou považují za vhodnější uspořádání. Strany také kritizovaly program vlády.
Piráti, Starostové a TOP 09 ve svých výhradách vůči kabinetu zdůrazňovali také skutečnost, že Babiš byl obviněn kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Proto ho nepovažují za důvěryhodného. Pirátům a STAN se ale nepodařilo prosadit před jednání o důvěře vládě hlasování o vydání Babiše k trestnímu stíhání. Ostatní strany to odmítly zejména kvůli tomu, že ve věci dosud nevydal stanovisko mandátový a imunitní výbor.
Na rozhodnutí stran nepodpořit vládu nezměnil nic ani Zemanův projev ve Sněmovně. Prezident během zhruba půlhodinového vystoupení vládu podpořil a její programové prohlášení označil za švédský stůl, z něhož si každý může vybrat, co chce. Odmítl také výhrady vůči Babišovi, podle něj je nutné trvat na presumpci neviny.
Zemanův projev kritizovaly opoziční strany, označovaly ho za součást předvolební kampaně před víkendovými prezidentskými volbami. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka připomněl Zemanův výrok z roku 1998, kdy mluvil o tom, že u politiků musí platit presumpce viny.
Zeman před poslanci přiznal, že je pravděpodobné, že vláda důvěru nedostane. Potvrdil ale, že Babiše pověří sestavením vlády i při druhém pokusu. Při odchodu ze Sněmovny ale novinářům řekl, že bude v takovém případě po šéfovi ANO vyžadovat 101 poslaneckých podpisů a pravidelné informace o jednáních s ostatními stranami.
Před jmenováním první Babišovy vlády Zeman po premiérovi 101 podpisů nevyžadoval, na rozdíl od situace před čtyřmi lety, kdy měl tento požadavek na Bohuslava Sobotku (ČSSD). Při povolebních jednáních s politickými stranami prezident uvedl, že požadavek na podpisy nevznášel kvůli tomu, aby Babiše nemohl nikdo při sestavování kabinetu vydírat.
Zdroj: ČTK