Vyhledávání
ANKETA: V Británii probíhá historické hlasování o setrvání země v Evropské unii!
V Británii se dnes ráno otevřely volební místnosti, ve kterých občané vybírají mezi setrváním země v Evropské unii a odchodem z toho bloku. Referendum, které napjatě sleduje celá Evropa, skončí po patnácti hodinách, tedy ve 23:00 našeho času.
První výsledky se čekají kolem půldruhé hodiny po půlnoci a konečné v pátek ráno.
Hlasovat mohou všichni britští občané starší 18 let, kteří jsou zapsáni ve voličských seznamech. K urnám mohou jít i občané Irska, Malty a britského Společenství s trvalým bydlištěm v Británii. Na rozdíl od parlamentních voleb mají právo hlasovat i občané Gibraltaru. Celkem se pro účast v referendu zaregistrovalo 46,5 milionu lidí.
Na hlasovacích lístcích je otázka “Mělo by Spojené království zůstat členem Evropské unie, nebo by mělo Evropskou unii opustit?” Voliči na doporučení volební komise nezaškrtávají varianty označené pouze Ano a Ne, ale opatřené slovy “Zůstat členem Evropské unie” a “Opustit Evropskou unii”. Lístky jsou vytištěny v angličtině, ve Walesu i ve velštině.
Hlasuje se ve 382 volebních okrscích, které budou po uzavření uren postupně ohlašovat výsledky během noci. Velký objem dat se čeká hlavně kolem třetí a páté hodiny ranní SELČ.
Prvním signálem o výsledku ale může podle expertů být informace o účasti: čím víc lidí k urnám přijde, tím větší je šance na setrvání Británie.
Bouřlivá kampaň
Ostrá, často bouřlivá a trpká kampaň odrážela význam hlasování, které hluboce ovlivní Británii i celou Evropu. Stoupenci takzvaného brexitu, tedy odchodu země z EU, odmítají varování řady ekonomů a obchodníků, že takový krok poškodí hospodářství země, včetně finančního střediska City. Zastánci členství prohlašují, že přes veškeré nedostatky je Evropská unie nejlepším prostředkem, jak hájit britské zájmy.
Hlavními tématy kampaně byly ekonomické důsledky případného opuštění evropského bloku a velká imigrace, která podle kritiků ohrožuje některé pracovní příležitosti pro Brity, zatěžuje veřejné služby a zdražuje bydlení.
Na kampaň vrhla stín vražda labouristické poslankyně Jo Coxové, která byla pro členství v unii. Sociologické ankety nenaznačuj6í, jestli její smrt může výsledek hlasování ovlivnit.
Průzkumy, které prošly v posledních týdnech řadou výkyvů, byly v posledních dnech víceméně vyrovnané a prakticky nikdo se neodvažuje tipovat výsledek. Jasné je, že referendum rozhodnou dosud váhaví voliči a také účast – zejména mladých lidí, kteří jsou sice pro EU, ale kteří také chodí méně k volbám.
Další informace můžete slyšet ve zpravodajských relacích rádia Frekvence 1!