Adam Kulhánek: Závislost na sociálních sítích je jako gamblerství

18. dubna 2022·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·Bára Nesvadbová

Adam Kulhánek. (Foto: Profimedia)

Závislost, stav, kdy je někdo podmíněn nějakou okolností nebo situací, a není si vědom toho, že ji potřebuje ke své existenci. V posledních letech stále více roste počet lidí závislých na digitálních technologiích a sociálních sítích. O tom se v rozhovoru pro Frekvenci 1 rozpovídal adiktolog Adam Kulhánek.

Zdroj závislosti je podle odborníka poměrně těžké identifikovat. “Závilost je multifaktoriální. Hraje tam roli hned několik faktorů. Jedním je genetika, jak člověk vyrůstá, osobnost, psychologická stránka,” popisuje Kulhánek. V návykových látkách pak lidé hledají velice často útěchu.

Digitální závislost se stala trendem

V posledních letech odborník pozoruje, že roste závislost na psychoaktivích lécích. “To znamená léky, které tlumí bolesti, na spaní apod.” Také se častěji vyskytují pacienti, kteří mají psychiatrické diagnózy a k tomu závislost. “To je v našem oboru oříšek, tzv. duální diagnóza. No a potom, možná takový aktuální trend jsou digitální závislosti. To znamená nadužívání telefonů, obrazovek,” dodal. Pokud člověk používá technologii 4 až 6 hodin denně, a to ne z důvodu pracovního, tak můžeme říct, že je závislý. “To znamená, že neustále hraje hry, sleduje pornografii, je zaseklý na sociálních sítích, nekonečně hledá informace a propadá se jimi.”

Pro mladé lidi jsou moderní technologie a sociální sítě jejich reálným světem. “S tím je ale nutné nějak pracovat. Od technologií nelze abstinovat. V dnešním světě bez nich nemůžeme fungovat. Pokud tedy mladí lidé pociťují, že je pohltily a nemůžou je pustit, tak jedním z opatření je strukturovat si den,” popisuje Kulhánek. Je dobré si tedy stanovit, kdy a jak dlohou například mobil používáte. Nejprve si odstraníte aktivity, kdy telefon není nutné mít. “Není důležité s ním chodit na toaletu, při obědě, večeři.” Není tedy na škodu, nechat telefon někdy mimo místnost, kde se nacházíme.

Závislost na sociálních sítích je jako gamblerství

Populární sociální sítě jsou ale konstruované tak, aby vás co nejvíce vtáhly. “Odpojíte se, přijde vám notifikace do mailu. Odhlásíte se, otevře se vám okamžitě okno s přihlášením. Chodí vám lajky. To jsou všechno věci, které bojují o vaši pozornost a snaží se vás vtáhnout zpátky,” uvádí odborník a dodává, že člověk, který projíždí instagram a za pomocí zobrazovací metody se podíváme na jeho mozek, tak uvidíme podobné procesy jako u gamblera. “Ve chvíli, kdy dostane člověk lajk, uvolní se mu v hlavě dopamin. To je hormon štěstí, to znamená dostal nějakou odměnu. Ve chvíli, kdy postne příspěvěk a čeká na reakce, tak cítí napětí, co bude. Podobně jako gembler, který protočí mašinu a čeká, co bude.”

Občas dokáže být práce se závislostmi pro lékaře velice frustrující. Obecně je efektivita velmi nízká,” popisuje. Máme tři hlavní spouštěče relapsů. Ten první je sociální tlak. “To znamená, že vám někdo řekne, napij se. Narodilo se mi dítě, pojď si snámi dát panáka, nic se ti nestane,” uvádí. Druhý je externí faktor a negativní emoce. “Jsme smutní, prožíváme debakl, něco se nám stalo.” Poslední jsou mezilidské vztahy. “Zde patří například problémy v rodině,” doplnil Kulhánek s tím, že opravdu vyléčit se ze závislosti je opravdu dlouhá a trnitá cesta.

První rok po léčbě je nejdůležitější. “Závislost je něco, co přetrvává. V našem případě je nutné například doléčování. Člověk, který byl opravdu závislý, byl v ústavní léčbě někde tři měsíce, tak by měl ideálně ještě docházet na individuální doléčování. V léčbě sice dozraje, zpracuje si to, zná spouštěče a ví, jak jim odolat. V životě ale mohou přijít nečekané situace a najednou je toho na člověka moc a k tomu je potřeba psychiatrická podpora,” uvedl lékař.

Zprávy - další články