Vyhledávání
Podvědomí je velký dárek, ale musí fungovat jako sbírka informací, ne emocí
Podvědomí jsou naše vzpomínky, znalosti a zkušenosti. Jak ovlivňují naše chování? Co nám škodí a můžeme ho nějak nově naprogramovat? Právě o podvědomí mluví kartářka Blanka a Pavel Cejnar.
Snad všichni se shodneme v tom, že naše podvědomí nám funguje opravdu skvěle. „Podvědomí jsou naše vzpomínky, znalosti a zkušenosti. Ovlivňují nás, i když na ty věci nemyslíme. Podvědomí je třeba i to, že se rozhlédneme, než přejdeme silnici. Děláme to automaticky. Je to takový autopilot, který nás řídí v přítomnosti,” vysvětluje kartářka Blanka a dodává, že má velkou funkci. „Je to velký dárek, ale musí to fungovat jako sbírka informací, ne emocí. Emoce nám mohou zastřít vědomí.”
Dohromady máme kromě podvědomí ještě vědomí, nadvědomí a nevědomí. „Dá se to přirovnat k práci s počítačem. Podvědomí je, jak když si prohlížíme fotky a videa z minulosti. Vědomí je jak když píšeme nějaký text nebo děláme tabulku v excelu a nadvědomí je, když zadáme do vyhledávače a sháníme nějaké informace,” popisuje kartářka, která zdůrazňuje, že se do naše podvědomí zapíše každá událost, která se děje, doplněná emocemi – strachem, zlostí, ale i radostí a láskou. S podvědomím jsou tak emoce velmi pevně spojené.
Podvědomí nám může zachránit život
Dá se ale povědomí napravit? „Spíše upravit tak, aby ta emoce z toho podvědomí nám nezastřela vědomí. Abychom dobře analyzovali je nejlepší vygumovat emoce. Ty nám vyběhnou vždy a je potřeba je vědomě zastavit, udělat novou analýzu. Je potřeba si uvědomit, že teď se to děje jinak a my máme možnost to udělat jinak,” radí kartářka. Také je potřeba odpustit všem, které ty negativní emoce způsobili, včetně sama sobě. „Nevygumujeme to hned, potřebujeme to znovu zanalyzovat a vrátit to tam jako informaci, bez těch emocí. Trvá to dlouho, nikdy se nezlobte na to, že vám ty emoce budou lítat. Podvědomí je rychlejší než vědomí, proto je nutné být trpělivý. Naopak, mějte radost, že jste si jich všimli. Nemůžete změnit nic čeho si nevšimnete,” dodává kartářka.
Podvědomí nás sice hodně ovlivňuje, ale musíme být rádi, že ho máme. „Nejsme pořád vědomí, vědomí je když přemýšlíme. Podvědomí nám může zachránit život, upozornit na něco, věci děláme automaticky. Zkušenosti jsou strašně cenné, akorát je hloupé si něco zapisovat s těžkýma a negativníme emocema. Zapisujme ty hezké věci, ale negaci nezapisujte,” radí Blanka. Podvědomí se tak rozděluje na dvě poloviny – to pozitivní, které si chceme ponechat a to negativní, u které chceme ty nehezké emoce vygumovat a předělat je na ty hezké. Podcast Kartářka Blanka můžete slyšet na platformě Youradio Talk.