Dovolené volají. Na co nesmíte zapomenout, než vyrazíte se svým zvířecím miláčkem do zahraničí?

16. června 2022·Životní styl·Redakce

Ilustrační foto. (Zdroj: Shutterstock)

Léto je tady a s ním i doba dovolených. Jestliže máte domácího mazlíčka, možná přemýšlíte, že byste s ním také vyrazili na prázdniny. Na co je nutné myslet před cestou? Prozradí web Mujchlupac.cz.

Bez identifikace se neobejdete

Aby s vámi váš mazlíček mohl vyrazit na cestu po Evropě, je nutné, aby splňoval několik podmínek. Hlavně musí být jednoznačně identifikovatelný. To zajišťuje tetování, ale především čipování. Čip neboli transpondér vypadá jako kapsle zhruba o velikosti rýžového zrnka, která je zvířeti vpravena pod kůži, a to nejčastěji na levé straně krku nebo v okolí lopatky. Zvíře je pak možné identifikovat pomocí speciální čtečky. Čip je obdobou lidských občanských průkazů a jiných dokladů totožnosti. Každému mazlíčkovi je tak v čipu přidělen unikátní kód. Životnost čipu se odhaduje na 20 až 25 let, je tudíž vysoce pravděpodobné, že čip zvířeti vydrží celý život,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace.

View this post on Instagram

A post shared by Cats of Instagram (@cats_of_instagram)

Zvířata musí mít také cestovní pas, který obsahuje informace o majiteli a popis zvířete. Tedy plemeno, datum narození, barvu, výrazné rozpoznatelné rysy, údaje o označení zvířete a informace o očkování a potřebných vyšetřeních. Pas získáte u soukromých veterinářů, kteří mají vydání povolené od krajské veterinární správy.

Myslete na očkování

Psi i kočky musí být očkováni proti vzteklině. Je potřeba myslet na to, že očkování je platné až po třech týdnech od aplikace nebo ode dne přeočkování. Pokud potřebujete vycestovat se štěnětem nebo kotětem, kterému ještě nebylo 12 týdnů, musíte počítat s komplikacemi. Tak malá mláďata se totiž ještě nesmějí očkovat a pro jejich přesun do jiného členského státu EU je potřeba získat výjimku,“ upozorňuje Zelený. Můžete předložit prohlášení, že se mládě nedostalo od narození do styku s volně žijícím zvířetem, který může přenášet vzteklinu nebo bude cestovat s matkou, na které je stále závislé. Z dokladů matky ale musí být jasné, že před narozením mláděte byla očkovaná.

Finsko, Irsko, Malta a Velká Británie kromě výše zmíněných podmínek navíc u psů vyžadují, aby byli před vstupem na jejich území odčerveni, tedy ošetřeni proti echinokokóze. Není tím ale myšleno pravidelné podávání léků, ošetření musí provést zvěrolékař, který údaj zaznamená do pasu psa. Musí být provedeno maximálně pět a minimálně jeden den před vstupem do dané země. Jinak hrozí zamítnutí a karanténa.

Na celou smečku zapomeňte

Jestliže patříte k lidem, kteří by nejraději s sebou vzali celou svou zvířecí rodinu, budete se muset uskromnit. Můžete přepravovat jen pět zvířat. Důvodem pro toto omezení je snaha omezit obchod se zvířaty. Možnost vycestovat s větším počtem zvířat existuje, je ovšem potřeba splnit tři podmínky. Zvířata musí být starší než šest měsíců, důvodem cesty musí být účast v soutěži, na výstavě či sportovní akci a přihlášení na tyto akce musí být písemně doloženo,“ vysvětluje Zelený.

View this post on Instagram

A post shared by DOGS 🐶 (@insta_dog)

Ne každý dopravce vás vezme

I když jste se svým čtyřnohým kamarádem prošli všemi peripetiemi, starosti tím zdaleka nemusí končit. Je totiž velmi náročné najít vhodného autobusového, vlakového nebo leteckého dopravce, pokud tedy neplánujete jet autem. Podmínky se mohou lišit, proto je nutné všechno pečlivě nastudovat. Liší se i podmínky v zemí mimo Evropu. Konkrétní požadavky některých zemí je možné nalézt v odkazech uvedených na webových stránkách Státní veterinární správy.

Životní styl - další články