Vyhledávání
Černá kočka přes cestu: Jak vznikly běžné pověry?
Rozbité zrcadlo znamená sedm let smůly
V dávných dobách se věřilo, že zrcadla obsahují části naší duše. Naštěstí se také věřilo, že se duše každých sedm let obnoví, a proto po sedmi letech končí období smůly, které na sebe rozbíječ zrcadel přivolal.
Černá kočka nosí smůlu
Ve 14. století byla asociace mezi černými kočkami a ďáblem tak rozšířená, že lidé věřili, že černé kočky způsobují pandemii černé smrti, tedy moru, a černé kočky proto hromadně vybíjeli. O dvě století později vrcholila hysterie kvůli čarodějnictví, kdy pověrčiví Evropané spojovali černé kočky s čarodějnicemi – a tato představa se rozšířila i do Ameriky, kde hrála svou roli během čarodějnických procesů v Salemu.
Projít pod žebříkem nosí smůlu
Tato pověra pravděpodobně vznikla na základě významu čísla tři v některých náboženstvích. V křesťanství ho zastupuje Nejsvětější trojice – Otec, Syn a Duch svatý. A protože trojice je svatá, je následně svaté i číslo tři. Když je žebřík opřený o zeď, pak společně se stěnou a zemí tvoří trojúhelník. Projít pod žebříkem tak může být vnímáno jako porušení trojice – rouhání.
Nešťastná třináctka
Za třináctku, která podle pověry nosí smůlu, může jednak Jidáš Iškariotský, který zradil Ježíše Krista a byl 13. hostem během novozákonní Poslední večeře. A druhým “pachatelem” je lstivý bůh ze severské mytologie Loki. Ten uvrhl svět do chaosu, když coby 13. host přijel na božskou večerní oslavu – a trikem přiměl jiného z hostů, aby boha dobra a míru zastřelil šípem.
Vysypaná sůl nosí smůlu
Jidáše je ovšem možné vinit i z pověry, že vysypat sůl znamená smůlu. Podívejte se na slavný obraz Leonarda da Vinciho Poslední večeře. Ježíš Iškariotský, zrádný 13. host při Ježíšově večeři, je zobrazený, jak loktem převrátil slánku na stůl. Protože Jidáš zradil Ježíše, sůl, kterou převrátil, začala být spojována s jeho neblahým činy. Naštěstí existuje protilék: Když hodíte špetku oné rozsypané soli přes levé rameno, údajně tím oslepíte ďábla a zažehnáte smůlu, kterou jste na sebe rozsypáním soli přivolali.
Zaklepat na dřevo
Podle německého folklóru ve stromech přebývají dobrotiví duchové. Když na kmen stromu poklepeme, tyto duchy probudíme a zavoláme na svou ochranu a pro štěstí.
Čtyřlístek nosí štěstí
Šance najít čtyřlístek je údajně jedna ku 10.000, takže jsou velmi vzácné. Když se podle legendy Eva dozvěděla, že bude vyhnána z ráje, údajně si s sebou vzala čtyřlístek, aby nikdy nezapomněla na Rajskou zahradu. Nyní proto čtyřlístek symbolizuje štěstí a prosperitu.
Když padá hvězda, něco si přej
Podle Ptolemaia museli bohové otevřít prostor dělící pozemské nebe od božské sféry, pokud chtěli sledovat lidstvo. V takovou chvíli mohly padající hvězdy proniknout přes tuto dělící bariéru. A proto když vidíte na nočním nebi padat hvězdu – víte, že se bozi dívají dolů a naslouchají. Tedy alespoň podle Ptolemaia.