Vyhledávání
FOTO: 5 tisíc let staré tetování?! Vědci učinili zásadní objev
Vědci objevili zřejmě nejstarší lidské tetování. Nalezli ho za pomoci infračerveného záření na dvou egyptských mumiích nalezených v roce 1890. Lidské ostatky jsou zhruba 5 tisíc let staré.
Celkem šest přirozených mumií bylo v pouštní jeskyni v oblasti Gebelein (dnes Naga el-Gherira, zhruba 40 km od Luxoru) nalezeno již v roce 1895. Až nyní se však díky paprskům infračerveného záření podařilo zjistit, že fleky, které mají dvě z nich na kůži, jsou ve skutečnosti jedna z nejstarších zdokumentovaných tetování.
Lidé žili v předdynastickém období, tedy ještě před tím, než Egyptu začali vládnout mocní faraoni. Konkrétně zřejmě kolem roku 3400 před naším letopočtem a stávají se tak přibližnými vrstevníky další známé mumie, muže přezdívaného Ötzi. Také na jeho těle nalezli výzkumníci známky tetování. Podle některých vědců jsou však nově objevené obrázky na kůži ještě starší, než ty Ötziho.
Potetované byly jen dvě ze šesti tzv. Gebeleinských mumií, konkrétně muž, který zemřel zhruba ve věku 18-21 let a dospělá žena, která se tímto stává nejstarší doloženou potetovanou ženou vůbec. Zároveň objev vyvrátil představu, že se ve starověkém Egyptě nechávaly tetovat pouze ženy. Muž s kudrnatými zrzavými vlasy byl podle odborníků svalnaté postavy a zemřel na bodné rány v oblasti zad. Příčina úmrtí ženy s dlouhými hnědými vlasy není známa.
Někteří vědci soudí, že tetování nemělo ani tak okrasný, jako spíš domněle léčebný účinek. Podle nich mělo být provedeno v místech, která člověka bolela, aby od této bolesti odpomohla. Jiní odborníci však vsázejí spíše na symboliku.
Muž má na svém nadloktí zvěčněného buvola a býložravce, zřejmě paovci hřivnatou. Jedná se o druhy, které byly v Egyptě v té době běžné a význam obrázků by mohl odkazovat na plodnost a odvahu nositele. Žena má zase na rameni znaky podobné písmeni S a další lineární znaky, které by mohly odkazovat na stejně tvarované tyče používané při rituálních tancích.