Sifan Hassan z Nizozemska vyhrála olympijský maraton a napodobila Zátopka

11. srpna 2024·Sport·Redakce·ČTK

Sifan Hassan (Zdroj: Profimedia)

Sifan Hassan z Nizozemska po dvou bronzech na dráze vyhrála v Paříži olympijský maraton a napodobila unikátní výsledek Emila Zátopka z roku 1952, který byl v Helsinkách třikrát zlatý. V dramatickém finiši porazila o tři sekundy Tigst Assefu z Etiopie a časem 2:22:55 vylepšila o dvanáct sekund olympijský rekord z roku 2012.

Tereza Hrochová obsadila 26. místo za 2:30:00 a ve srovnání s maratonem v Sapporu na minulé olympiádě si polepšila o 32 příček. Druhá česká běžkyně Moira Stewart při své olympijské premiéře doběhla na 66. místě v čase 2:38:07.

Hassan už před pařížskými hrami prozradila, že ji Zátopek inspiroval k pokusu získat medaile na třech nejdelších tratích, což se nikomu jinému nepodařilo. Na 5000 a 10 000 metrů nezopakovala zlatý double z Tokia, doběhla shodně třetí. Maraton, který loni běžela poprvé, ale zvládla skvěle a získala celkově už svou šestou olympijskou medaili.