První zlato pro ČR! Nevidomý David Kratochvíl zaplaval na paralympiádě evropský rekord

30. srpna 2024·Sport·Redakce

David Kratochvíl (Zdroj: Český paralympijský výbor)

Šestnáctiletý David Kratochvíl přinesl první zlatou medaili české výpravě na Letních paralympijských hrách v Paříži. Tento nevidomý plavec triumfoval v závodě na 400 metrů volným způsobem v kategorii S11, a to v evropském rekordu 4:26,34 minuty. Svůj triumf korunoval s pětisekundovým náskokem.

David Kratochvíl, který přišel o zrak již v raném dětství, prokázal svůj talent a odhodlání již v minulosti. V loňském roce se stal mistrem světa na této trati v Manchesteru a letos získal stříbro na mistrovství Evropy ve Funchalu. Dnes však svému nizozemskému soupeři Rogieru Dorsmanovi, který ho tehdy porazil, oplatil porážku.

Již ve svých patnácti letech se Kratochvíl stal držitelem dvou světových rekordů v plavání – na 50 metrů a 200 metrů znak, které vytvořil na mezinárodních závodech v Berlíně. Triumf v Manchesteru v roce 2023 ho katapultoval mezi favority pro paralympijské hry v Paříži.

O první oko přišel tento plavec kvůli rakovině sítnice, když mu byl necelý rok, a o druhé v šesti letech. Jeho rodiče ho podporovali a vedli ho k aktivnímu životnímu stylu. Nejprve zkoušel hokej, ale nakonec našel svou vášeň v plavání, kterému se věnuje již více než deset let. Kromě plavání hraje na kytaru, klavír a akordeon, má rád šachy a plánuje studovat psychologii na univerzitě.

Na paralympiádě v Paříži Kratochvíl soutěží v šesti kategoriích, mezi nimiž jsou například závody na 50 a 400 metrů volný způsob, 100 metrů znak, 200 metrů polohový závod, 100 metrů prsa a 100 metrů motýlek. Jeho hlavní disciplínou je právě 400 metrů volným způsobem, ve které dnes vybojoval zlatou medaili.