Vyhledávání
8. září se stala největší lodní katastrofa v dějinách Česka. Na Labi se před 291 lety potopil člun s 63 lidmi
8. září si připomínáme památku obětí největší lodní katastrofy v dějinách český zemí. V tento den v roce 1732 došlo V Ústí nad Labem k nehodě plně obsazené lodi. Smrt v silném proudu Labe tehdy našlo 52 osob.
Už od 17. století bývalo vždy 8. září, tedy na svátek narození Panny Marie, na březích v Ústí velmi rušno. Proudily tudy davy poutníků k jednomu z nejvýznamnějších poutních míst v Českých zemích – Bohosudova. Při zpáteční cestě si lidé nosili amulety s obrázkem Bohorodičky, které je měly uchránit od všeho zlého.
Také roku 1732 do Ústí od Teplic dorazili vracející se poutníci a mnozí tu využili možnost zrychlit si část cesty plavbou po proudu Labe. Na to už pod Mariánskou skalou čekali lodníci z celého okolí se svými čluny. Byl to pro ně totiž dobrý zdroj příjmů. Jenže jejich lodě nebyly uzpůsobené pro osobní dopravu. Ve snaze vydělat co nejvíc, bývaly často přetížené.
Nejspíše souhra těchto okolností zapříčinila tehdy potopení jednoho z člunů. Na palubě bylo v osudný okamžik 63 cestujících. Bohužel málokdo tehdy uměl plavat a mezi poutníky také bylo dost tělesně postižených. A tak i přes rychlý zásah zachránců se podařilo z řeky vytáhnout pouze jedenáct živých lidí.
Nehoda je dodnes největším lodním neštěstím na území Česka.
Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.