Vyhledávání
19. března proběhla na světě první bankovní loupež. Největší se dopustil Saddám Husajn
Představte si první bankovní loupež v amerických dějinách. Vybavíte si střelbu, křik a chaos? Opak je pravdou. První vykradení banky proběhlo bez ztrát na životech, v tichosti jen s párem duplikovaných klíčů vyhotovených pomocí voskových odlitků dveřních zámků. Stál za ní zloděj James Honeyman, který 19. března 1831 ukradl z newyorské City Bank neuvěřitelných 245 000 dolarů. Bohatství si ale moc neužil. Policisté ho totiž po pár dnech dopadli. Pojďme se na to podívat s podcastem Youradio Talk Ozvěny minulosti.
Na to, že v bance peníze chybí, se samozřejmě přišlo hned druhý den ráno. Za dopadení zloděje byla vypsána odměna v hodnotě 5 000 dolarů. Honeyman přesto po krádeži setrval v New Yorku, ale používal falešnou identitu pod jmény Edward Smith nebo Edward Jones. Následně roztřídil kořist do tří kufrů a pod falešným jménem si pronajal pokoj v penzionu. Svým chováním nicméně vzbudil podezření u svého pronajímatele.
Mezitím případ převzal newyorský policista Jacob Hays a okamžitě mu bylo jasné, koho podezřívat. Honeyman byl totiž před rokem obviněn z vloupání v brooklynském obuvnictví a k tomu se dopustil ještě dalších prohřešků. Odsouzení ale unikl kvůli nedostatku důkazů. Hays tak okamžitě zamířil do jeho domu. Ale tam nenerazil na něj ani na peníze.
V sobotu 24. března Honeyman opustil penzion a podezíravý pronajímatel to nevydržel a šel se přesvědčit, co je uvnitř záhadných kufrů. Když objevil peníze, okamžitě o tom informoval policii. Policistům pak stačilo jen počkat v penzionu, až se jejich majitel vrátí zpátky. Honeyman byl zatčen a převezen do newyorské věznice Bridewell. Za těch pár dní stihl utratit šedesát tisíc dolarů. Po vyřčení rozsudku skončil ve věznici s nejvyšším stupněm ostrahy, kde si musel odpykat pět let.
Loupeže se postupně přesunuly do prostředí internetu
Postupem času se způsob provedení bankovních loupeží změnil. Vůbec k prvnímu ozbrojenému přepadení banky došlo v Paříži 21. prosince 1911. Tehdy se členové Bonnotova gangu zaměřili na kurýra, který nesl peníze do banky. Ukořistili celkem 5 126 franků a nějaké cenné papíry. K úniku pak využili ukradený automobil.
K největší bankovní loupeži na světě došlo až v roce 2003. Jejím strůjcem byl tehdejší irácký prezident Saddám Husajn. Loupež měl zosnovat pár dní předtím, než Američané učinili intervenci do Iráku a Saddáma sesadili. Z irácké centrální banky odcizil okolo jedné miliardy dolarů. Američtí vojáci poté nalezli přibližně 650 miionů dolarů v jeho paláci. V současné době se bankovní loupeže přesouvají spíše do online prostředí. Identitu pachatele není snadné odhalit a masky a pistole vystřídaly notebooky.
Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.