Vyhledávání
18. července vydal Hitler první knihu. U lidí vzbudil posměch, kritiku a pochyby o jeho duševním zdraví
Čtyři a půl roku boje proti lžím, hlouposti a zbabělosti. Takto chtěl původně nacistický krutovládce Adolf Hitler pojmenovat svoji bibli nacismu – Mein Kampf v překladu Můj boj. Jde o jednu z nejkontroverznějších knih všech dob, kterou Hitler vydal 18. července 1925 po svém propuštění z věznice Landsberg.
Právě při pobytu ve věznici Hitler na své knize usilovně pracoval. Za mřížemi skončil kvůli pokusu o mocenský převrat v Bavorsku v roce 1923 během pivního puče. Kvůli svým pučistickým aktivitám si vyslechl pětiletý trest. Namísto toho byl ale propuštěn za pouhých devět měsíců. Velkou měrou se na vzniku Mein Kampf podílel pozdější vůdcův zástupce Rudolf Hess, který Hitlerovy myšlenky zapisoval.
Na čtyř stech stránkách Hitler popsal nejen svůj dosavadní život, ale i své politické smýšlení, které zahrnovalo antisemické názory, protibolševické postoje a samozřejmě jeho vysněnou ideu budoucího Německa. Za původce všeho zla označil v knize světové židovstvo, které podle něj usilovalo o zničení árijské rasy. Extrémistické pohledy znevažující jiné národy, nejsou ostatně v Mein Kampf ničím neobvyklým. Je pradoxem, že budoucímu diktátorovi při vydání knihy hrála do karet svoboda projevu, kterou později tvrdě potlačoval.
Původní název Čtyři a půl roku boje proti lžím, hlouposti a zbabělosti se Hitler rozhodl změnit, protože se domníval, že by neoslovil davy. První výtisk vyšel v nákladu deseti tisíc kusů a cena byla dvanáct marek. V té době Mein Kampf vzbudil spíše posměch, kritiku a pochyby o duševním zdraví autora.
Do začátku 30. let se moc neprodával. Zlom přišel až poté, co Hitler napsal druhý díl a v roce 1930 spojil oba svazky v jeden. O tři roky později byl Hitlerův boj nejlépe prodávanou knihou. Mezi lety 1933 až 1943 se prodalo deset milionů publikací.
Hitler sám v knize přiznává, že větší vliv na masy má spíše mluvené slovo nežli to psané. Přesto není pochyb, že rozšíření knihy pomohlo nástupu nacismu k moci. Během války šlo pak ve školách o povinnou literaturu a novomanželé ji dostávali od státu jako svatební dar. Německá propaganda se pomocí této knihy šířila i do okupovaných zemí. Tiskly se cizojazyčné mutace, a to i přesto, že kniha byla podle Hitlera určena pouze pro Němce.
Z knihkupectví Mein Kampf zmizel po konci druhé světové války, ale ne nadobro. Pokud budeme mluvit jen o Německu, tak tam se kniha doplněna kritickými poznámkami, vrátila na začátku roku 2016. Tehdy totiž vypršela platnost autorských práv, kterou střežilo Bavorské ministerstvo financí.
Ne všude byla kniha po válce zakázaná. Po roce 1945 byla přeložena do 18 jazyků a prodávala se po milionech. Nekomentovaný překlad se objevil v roce 2000 i na pultech českých knihkupectví. Vydavatel tehdy čelil trestnímu obvinění kvůli podpoře nacismu, později byl zproštěn viny.
Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.