Vyhledávání
16. února Eva Adamczyková získala první české zlato na OH v Soči. Původně byl knírek pouhou sázkou
Snowboardistka Eva Samková, dnes Adamczyková, se stala 16. února 2014 olympijskou vítězkou ve snowboardcrossu a získala první české zlato na Hrách v Soči. Ten den měla také poprvé namalovaný pro ni typický knírek. Jak tato tradice vznikla? Pojďme na událost zavzpomínat s podcastem Youradio Talk Ozvěny minulosti.
V Extreme Parku potvrdila Eva roli jedné z favoritek. Závodu zcela dominovala, když vyhrála suverénně kvalifikaci i všechny tři vyřazovací jízdy. Tehdy dvacetiletá Adamczyková vyhrála jasně už v kvalifikaci. S kamerou na přilbě, kterou dostala od pořadatelů pro zpestření přímého přenosu, zvládla trať v nejrychlejším čase. O skoro osm desetin porazila americkou hvězdu Lindsey Jacobellis. Ve čtvrtfinále Eva vyletěla do čela hned po stratu a s tradičním namalovaným knírkem soupeřkám výrazně ujela. Stejný obrázek se opakoval v semifinále, kdy zvládla po startu nejlépe boule a její náskok na trati jen narůstal. V semifinále přišla Eva o svoji největší protivnici Lindsey Jacobellis, se kterou prohrála v lednu na X-Games, z prvního místa spadla a jela jen malé finále.
Finále v režii Adamczykové
Trojnásobná juniorská mistryně světa se na startu skvěle odpíchla a nechala všechny soupeřky za zády. Finálový skok si vychutnala, ohlédla se a bouřlivě se radovala z triumfu. Trenér Jakub Flejšar v její vítězství věřil. Tehdy na adresu Evy poznamenal, že je nejlepší holka na světě a že to celé bylo jen o tom, jak zvládne ten tlak. Dále zhodnotil, že dokázala nejlépe projíždět boule, skvěle létala na skocích a že má rychlé nohy. Podle něj bylo skoro nudné, jak všem ujížděla. Ale všem se to moc líbilo.
Díky knírku si Eva na Olympiádě v Soči v roce 2014 dojela pro zlato. Poprvé si ho přitom nakreslila v roce 2011 na mistrovství světa v La Molině a na jejím prvním světovém šampionátu skončila pátá. Tehdy pochopila, že jí knírek nosí štěstí. Jenže pak si v roce 2011 zpřetrhala vazy v koleni, takže to s tím knírkem pro štěstí bylo vachrlaté.
Kde se tradice knírku vzala?
Původně šlo o sázku Evy s jedním polským závodníkem, který měl knírek jako skokan Adam Malysz. Šlo o snowboardistu Mateusze Ligockiho, který si ho na počest končícího fenomenálního skokana Malysze namaloval. Jeho ale přitom proslavil opravdový knírek. Právě Ligockimu Eva řekla, že ten knír bude mít taky. On tomu nevěřil. Eva si ho ale opravdu namalovala a na Mistrovství světa v La Molině dojela pátá.
Knírek Evě malují většinou trenéři a závodnice přiznává, že se s ním cítí drsněji a nachází v něm mužský elán.
Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.