Vyhledávání
1. prosince nenechala Rosa Parks v autobusu sednout bělocha. Změnila život mnoha Afroameričanů
1. prosince 1955 Rosa Parks začala měnit život Afroameričanům ve Spojených státech. Právě její odvaha dala impulz k velkému vzepření vůči nespravedlnosti. Společnost v USA v 50. letech 20. století se řídila vyhláškami o segregaci. V praxi to fungovalo například tak, že v předních čtyřech řadách autobusu mohli sedět pouze běloši a v zadní části zbytek. Právě 1. prosince kolem šesté hodiny večer Parks během jízdy v autobuse odmítla vstát z páté řady. Tím vzbudila velký poprask. Pojďme se podívat na pozadí případu s podcastem Youradio Talk Ozvěny minulosti.
Rosa Parks se narodila 4. února 1913 v Alabamě. Její matka byla učitelka a otec tesař, už od malička si všímala, že byla odstrkována na okraj společnosti kvůli barvě své kůže. Vystřídala řadu zaměstnaní od pomocnici do domácnosti po pomocnou sestru v nemocnici.
Den, kdy započal boj proti rasové diskriminaci
V USA byla rasová diskriminace v 50. letetch 20. století běžná. Týkala se možností návštěv restaurací, kin, škol a také užívání prostředků hromadné dopravy. Například v nejméně čtyřech prvních řadách atobusu mohli sedět pouze lidé s bílou barvou pleti. Tomu se jednoho večera postavila právě Rosa a odmítla pustit sednout bělocha.
Přivolaná policie ji zatkla a její vzdor se u soudu samozřejmě nesetkal s pochopením. Byla jí uložena pokuta deset dolarů pro výtržnictví a porušení vyhlášky. Proto, že byla výjimečnou ženou a nechtěla nic vzdát, s verdiktem soudu nesouhlasila a hned se odvolala. Pár dnů nato všichni místní Afroameričané bojkotovali městskou hromadnou dopravu v Montgomery. Toto období trvalo více než rok.
Jedním z prvních, kteří se vyslovili pro bojkot byl Martin Luther King, baptistický kazatel. Kauza Parks inspirovala i další obyvatele USA. Podařil se jí tak mistrovský kousek. Díky její odvaze se začaly měnit v zemi zákony. Například 13. listopadu 1956 nejvyšší soud prohlásil segregaci v autobuse za ilegální a protiústavní. I za to zaplatila nemalou měrou. Rosa Parks společně s manželem přišli o práci, navíc jim bylo často vyhrožováno. V roce 1957 se odstěhovali do Virginie, pak nalezli útočiště v Detroitu. I tady byli stále aktivní a snažili se bojovat za občanská práva. V roce 1977 Rosa ovdověla a zůstala na svůj boj sama.
Za své činy získala mnoho ocenění. V roce 1979 obdržela medaili určenou jen pro Afroameričany, kteří dosáhli významných úspěchů. Rok na to cenu Martina Luthera Kinga juniora. V 90. letech pak v USA vítala Nelsona Mandelu, který byl propuštěn z jihoafrické věznice. 9. září 1996 prezident Bill Clinton ocenil Parks Prezidentskou medailí svobody, což je nejvyšší ocenění americké vlády.
Rosa umírá 24. října roku 2005 v Detroitu. Celý podcast Ozvěny minulosti si můžete poslechnout na Youradio Talk.