Vyhledávání
Česko se připojí ke světové vzpomínce na oběti nehod
Bohoslužby a pietní akt připomenou napříč republikou oběti dopravních nehod. Na třetí listopadovou neděli totiž připadá jejich světový den. Letos poprvé se lidé budou moci připojit také prostřednictvím internetu.
Vzpomenout na ty, kdo zemřeli v důsledku neštěstí na cestách, vyjádřit solidaritu a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce, kterým se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni vzpomínek na oběti silničního provozu. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu a v letošním roce připadá na 17. listopadu.
V tento sváteční den proběhne nejprve v 11 hodin pietní akt u Památníku obětí dopravních nehod u 0. km dálnice D1 v Praze 4 na Chodově. Každoročně ho organizují členové a spolupracovníci Českého sdružení obětí dopravních nehod, které si letos připomíná 20 let od svého vzniku. Na něj navážou souběžně dvě ekumenické bohoslužby – v dálniční kapli na dálnici D5 u Plzně (odpočívadlo na obchvatu Plzně poblíž Šlovic u 83. km ve směru na Prahu) a v evangelickém kostele v Moravské Chrastové, které připravují zástupci místních křesťanských církví ve spolupráci s Psychosociálním intervenčním týmem ČR. Obě začínají v 15 hodin.
Letos poprvé se budou moci lidé ke společné vzpomínce připojit také virtuálně. Bohoslužba v dálniční kapli bude přenášena živě na facebookové stránce Poradny pro pozůstalé Plzeňská zastávka z.s. „Dálniční kaple jako jakási novodobá Boží muka u cesty představuje silné symbolické místo, které zve k zastavení. Vzhledem k její odlehlosti jsme se letos rozhodli přenášet bohoslužbu také živě prostřednictvím internetu. Věříme, že i tímto způsobem můžeme vytvořit společenství vzájemné solidarity,“ dodává farář Českobratrské církve evangelické Karel Šimr.
Ke světové vzpomínce na oběti nehod se i letos připojují mezinárodní organizace, včetně Evropské federace obětí silničního provozu (známé pod zkratkou FEVR), která ve své kampani přichází s konceptem osobních příběhů TOHO DNE („THAT DAY“), kdy se konkrétním lidem navždy změnil život v souvislosti s dopravní nehodou.
Dávej bacha je jednou z celé řady osvětových kampaní, které v oblasti dopravní bezpečnosti skupina Active Radio připravuje. Pod hlavičkou dlouhodobého projektu Bezpečně na cestě aktivně přispívá prostřednictvím různých akcí, komunikačních aktivit nebo podcastů k vzdělávání dětí i dospělých. Projekt Bezpečně na cestě je financován z Fondu zábrany škod.