
Vyhledávání
Proč král Karel nepůjde na pohřeb papeže Františka? Zastoupí ho princ William
Král Karel III. (Foto: Instagram theroyalfamily)
Král Karel III. se osobně nezúčastní sobotního pohřbu papeže Františka ve Vatikánu. Podle paláce je důvodem dodržování královského protokolu. Místo panovníka bude Spojené království na pohřbu reprezentovat princ William, což opět potvrzuje jeho rostoucí roli následníka trůnu.
Kensingtonský palác v úterý potvrdil, že princ z Walesu dorazí na sobotní smuteční obřad do baziliky svatého Petra ve Vatikánu. Po boku prince Williama se očekává přítomnost řady světových lídrů, včetně Donalda Trumpa či britského premiéra Keira Starmera.

„Podle protokolu se panovník neúčastní pohřbů,“ uvedl mluvčí Buckinghamského paláce. Přestože se král Karel osobně s papežem Františkem naposledy setkal teprve před dvěma týdny během své oficiální návštěvy Itálie, nyní jeho účast není v souladu s tradicemi, které monarchie důsledně dodržuje.
Právě během této cesty do Říma, která se konala u příležitosti 20. výročí svatby Karla a Camilly, se papež naposledy osobně setkal s představitelem světové státní elity. Královský pár tehdy navštívil papeže v jeho rezidenci Casa Santa Marta a podle oficiálního prohlášení byli „hluboce pohnuti“ touto osobní schůzkou. „S královnou Camillou si naše setkání s papežem navždy uchováme v srdci,“ uvedl Karel III. po oznámení papežovy smrti.
Pohřeb papeže Františka bude historickou událostí nejen pro katolickou církev, ale i z pohledu diplomatických vztahů a ceremoniálního významu. Podobně tomu bylo v roce 2005, kdy princ Charles (nynější král Karel) zastoupil svou matku, královnu Alžbětu II., na pohřbu papeže Jana Pavla II., a kvůli tomu tehdy dokonce odložil svatbu s Camillou.

Papež František zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let po cévní mozkové příhodě. Jen měsíc předtím strávil pět týdnů v nemocnici kvůli těžké formě zápalu plic. Ještě na Velikonoční neděli přitom zdravil věřící na Svatopetrském náměstí, kde ho nadšeně vítaly tisíce lidí. Na znamení úcty byly na britských královských sídlech spuštěny vlajky na půl žerdi.