Vyhledávání
Báječná léta Ondřeje Vetchého, který slaví narozeniny. Připomeňte si jeho slavné filmové postavy
Od nezbedných floutků spoléhajících na svou roztomilou drzost se herec Ondřej Vetchý propracoval k rolím zloduchů i silných charakterů. Do svých pětapadesátin, které slaví 16. května, vytvořil na 150 rolí filmových a televizních a přes dvě desítky divadelních. Jeden z nejobsazovanějších českých herců je také znám svou skvělou fyzickou kondicí, neúnavným bojem proti bulváru a tím, že nese velmi osobně každou křivdu.
Před kamerou debutoval Vetchý v roce 1978 v komedii pro mládež Leť, ptáku, leť!, v níž ale vystupoval jen jako “křoví”. Od druhé poloviny osmdesátých let si na plátně i obrazovce získával stále větší prostor (mimo jiné Sestřičky, Láska z pasáže či pohádka S čerty nejsou žerty). V roce 1987 si vysloužil uznání diváků i kritiky, včetně nominace na evropskou cenu Felix, hlavní rolí v psychologickém dramatu Dům pro dva.
Po sametové revoluci, v níž se rovněž veřejně angažoval, se brzy stal jedním z nejobsazovanějších českých herců. Za pět filmových rolí byl také nominován na Českého lva (Golet v údolí, Kolja, Báječná léta pod psa, Tmavomodrý svět a Vendeta). Nejvíc si Vetchý cení spolupráce s tandemem Jan a Zdeněk Svěrákovi, se kterým natočil Tmavomodrý svět nebo Kolju.
V seriálech Vetchý moc nehraje, ale divácky oblíbený byl jeho novinář Kadlec v seriálu Místo nahoře a Místo v životě. Úspěšná byla i krimi série Eden, v níž si zahrál po boku Jana Potměšila. V roce 2013 získal Českého lva a Cenu české filmové kritiky za vedlejší roli ve filmu Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka, který byl natočen podle úspěšného televizního seriálu z fotbalového prostředí, který Vetchému vysloužil diváckou cenu Týtý za rok 2010. Sám Vetchý je veliký sportovec, vedle fotbalu i dalších kolektivních sportů má rád bojová umění, zejména judo, které aktivně provozoval přes 20 let.
- A vopravdu se na tý vojně nemusí nic dělat?
Báječná léta pod psa (1997) , Kvidův otec
- Dal jsem slib mlčenlivosti. Nechtějte po mně, abych se kompromitoval ještě doma!
- Jenom šílenec může přivést do týhle doby vlastní dítě.
Okresní přebor (2010 – seriál, 2012 – film), trenér Jirka Luňák
- Za co jste mu dal tu červenou, ty vole?
- Hoši, narážečku umí i moje stará.
- Tak na to pozor, Václave. Jednou seš předseda a jako předseda seš nositelem těhletěch morálních hodnot. Nemůžeš prostě beztrestně piglovat vdovu po našem předsedovi ještě notabene v klubovejch šatnách. Dyť to by byla prostě vostuda pro celej klub, hochu.
- Ty vole, kluci! Mně se točí zuby!
Příběh kmotra (2013), Vedral
- Všichni tomuhle náměstí říkají Václavský – a jenom já vím, že je Vedralovo, že je moje.
Zdroj: ČTK / F1