Vyhledávání
Wintonova socha na hlavním nádraží v Praze má opět poničené brýle
Socha zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na pražském hlavním nádraží má opět poškozené brýle. Policisté v souvislosti s tím hledají muže a ženu, kteří 30. prosince odpoledne podle kamerového záznamu vyzvedli k hlavě sochy malé dítě. Poškození brýlí si ten samý den večer všiml pracovník ochranky. Na policejním webu to uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Socha měla v minulosti brýle utržené už několikrát.
Na kamerovém záznamu je patrné, jak dítě přiloží ruku na hlavu sochy. “Bohužel další vývoj situace není dobře vidět,” uvedl mluvčí.
Policie prosí veřejnost o pomoc
Podle Rybanského by policisté hledanou dvojici rádi vyslechli, protože by mohla svým svědectvím přispět k objasnění případu. Informace mohou policii podat i lidé, kteří by muže nebo ženu poznali. Volat je možné na tísňovou telefonní linku 158 nebo policistům z místního oddělení Wilsonovo nádraží na číslo 974 852 740.
Brýle se staly terčem vandalů už třikrát
Bronzové sousoší s vyobrazením Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou z Československa zachránil 669 převážně židovských dětí před transportem do koncentračního tábora, bylo na prvním nástupišti hlavního nádraží odhaleno v září 2009. Charakteristické brýle se od té doby ze sousoší ztratily třikrát. Naposledy byly zhruba po pěti letech na soše obnoveny v loňském roce. Původně se mělo slavnostní odhalení sochy s novými brýlemi uskutečnit v květnu, kvůli epidemii koronaviru byla akce přeložena na polovinu září.
Britský makléř a humanitární pracovník Nicholas Winton se dožil 106 let, zemřel 1. července 2015. Odjezdy stovek dětí z Československa ohroženého nacisty po železnici do Británie organizoval z vlastní iniciativy. Svůj výjimečný skutek přitom vždy označoval za “běžnou věc”. Winton byl za své činy povýšen v Británii do rytířského stavu. Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké české státní vyznamenání – Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Britská pošta ho před pěti lety uctila pamětní známkou.