Vzpoura! Dělníci nedostali od Applu slíbenou mzdu, továrnu vyrabovali

18. prosince 2020·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·ČTK

Ilustrační foto (Zdroj: Shutterstock.com)

Indická policie zatkla 156 lidí, kteří se podíleli na ničení vybavení továrny na iPhony poblíž města Béngalúru na jihu Indie. Dělníci tvrdí, že již čtyři měsíce nedostali mzdy v plné výši a jsou vykořisťováni. Na sobotním rabování, při kterém zmizelo i mnoho nových telefonů a monitorů, se podle policie podíleli i lidé, kteří v továrně nepracují, píší The Times of India.

Továrna patřící tchajwanské společnosti Wistron Infocomm Manufacturing je součástí průmyslové a technologické zóny. V podniku pracuje přibližně 15.000 lidí, většina z nich přes agentury. Rabování se údajně účastnilo přibližně 5000 lidí, ale 2000 z nich měli do továrny přijít zvenčí cíleně jen kvůli protestu a rabování, píší The Times of India. O incidentu, při kterém nebyl nikdo zraněn, píše také AFP a BBC News, ale neuvádí konkrétní počty osob.

Situace bude přezkoumána

Představitel státu Karnátaka, kde se továrna nachází, násilí odsoudil a slíbil, že vláda situaci v továrně prozkoumá. “Ujistíme se, že práva zaměstnanců jsou respektována a dlužné částky jsou vyplaceny,” uvedl podle AFP indický politik.

Majitel továrny, skupina Wistron, uvedla, že “incident způsobily neznámé osoby, které do továrny přišly zvenčí, pronikly dovnitř a způsobily škody, aniž bychom znali jejich úmysly,” píše AFP. Záběry z místa ukazují rozbité skleněné přepážky, osvětlení, vzduchotechniku a jedno podpálené auto.

Porušování základních práv

Dělníci v továrně si stěžují, že jsou nuceni k přesčasům. Odbory tvrdí, že jsou porušována základní práva. Provozovatel továrny uvedl, že respektuje místní pracovní zákony. Protesty dělníků v Indii, kteří mají nízké platy a omezené sociální výhody, jsou podle AFP poměrně častým jevem.

Společnost Apple, jejíž výrobky vznikají v této továrně, se k situaci nevyjádřila, píše BBC News.

Co na to Jan Kraus?

Zprávy - další články

Doporučujeme