Vyhledávání
Vyšší minimální mzda, stoupne sleva na děti. I důchodci si polepší. PŘEHLED změn roku 2017
Nejvýznamnější novinkou v oblasti daní bude v příštím roce zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další dítě, zvýšení limitů pro odpočet penzijního a životního pojištění od základu daně, spuštění druhé fáze elektronické evidence tržeb od března pro maloobchod a velkoobchod nebo zavedení nového zkráceného formuláře pro daň z příjmu fyzických osob. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí a vyjádření odborníků pro ČTK.
Zvýšení daňového zvýhodnění na druhé a další dítě
Daňové zvýhodnění na druhé dítě vzroste příští rok o 200 Kč měsíčně a na třetí a každé další dítě potom o 300 Kč měsíčně proti roku 2016. Problém je ovšem, že příslušnou změnu zákona ještě poslanci neschválili. Vládní daňový balík, který změnu obsahuje, by měla Sněmovna schvalovat v lednu. V účinnost by měl vstoupit od 1. dubna příštího roku, vyšší slevy na děti má být možné využít zpětně už od počátku roku.
Vládní balík také obsahuje návrh MF na rozšíření tzv. paušální daně, tedy stanovení daně dopředu po dohodě s finančním úřadem. Požádat o paušální daň mohou jen podnikatelé, kteří mají příjmy pouze z podnikatelské činnosti a nemají zaměstnance. V novele zákona chce MF umožnit paušální daň i pro podnikatele, kteří mají zaměstnance nebo mají i příjmy ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání. Zatím MF počítá s účinností balíku od 1. dubna. Rozšířená možnost stanovení daně paušální částkou bude přitom využitelná již pro rok 2017.
Spuštění druhé fáze elektronické evidence tržeb
Elektronická evidence tržeb odstartovala letos v prosinci, kdy se dotkla zhruba 40.000 podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách. Od března se dotkne velkoobchoních a mloobchodních firem. Následovat budou i další obory podnikání. Vláda si od evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí.
Zvýšení limitů pro odpočet penzijního a životního pojištění od základu daně
Od ledna také stoupnou limity pro odpočet penzijního a životního pojištění od základu daně, a to z 12.000 Kč na 24.000 Kč ročně. Zároveň se zvyšuje limit osvobození plateb zaměstnavatele za zaměstnance, a to z 30.000 Kč na 50.000 Kč ročně.
Nový formulář pro daň z příjmu fyzických osob
Od nového roku budou občané moci využít pro podání přiznání k dani z příjmů formulář o pouhých dvou stranách. Nový formulář navíc bude možné vyplnit i elektronicky. “Přiznání prostřednictvím nového formuláře mohou podávat pouze zaměstnanci s příjmy od českého zaměstnavatele. Ti, kteří mají navíc příjmy z pronájmu či jiné vedlejší příjmy, budou muset využít současného formuláře. To samé platí pro podnikatele,” uvedla daňová poradkyně ze společnosti Baker Tilly Andrea Kleinová.
Penzisté dostanou přidáno
Starobní důchody se od ledna zvýší, a to v průměru o 309 korun. Porostou také invalidní a pozůstalostní penze. Zvednou se i příplatky k penzi pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich.
Sleva na dani na partnera pro podnikatele
Příští rok se také podle MF vrátí možnost pro podnikatele, kteří uplatňují paušální výdaje u daňového přiznání, využít slevu na dani na manžela (manželku) a na vyživované dítě.
Zvýšení minimální mzdy
Do daňové oblasti pak bude mít příští rok dopad zvýšení minimální mzdy o 1100 korun na 11.000 Kč, upozornila daňová poradkyně společnosti TaxVision Blanka Štarmanová. Školkovné, tedy sleva na dani ve výši odpovídající poplatkům za umístění dítěte ve školce, stoupne z 9900 ročně na 11.000 Kč. Mění se i hranice příjmů, které musí být dosaženo pro nárok na výplatu daňového bonusu na dítě.
Vyšší zálohy pro OSVČ
V souvislosti s nárůstem minimální mzdy si také osoby samostatně výdělečně činné připlatí na sociálním a zdravotním pojištění. “Výše minimálních záloh pro rok 2017 bude činit 1906 korun na zdravotní pojištění a 2061 korun na sociální pojištění,” uvedla Štarmanová.
Zdroj: ČTK