Vyhledávání
Vědci objevili chameleona o velikosti slunečnicového semínka
Mezinárodní tým vědců objevil na Madagaskaru nový poddruh chameleona, který je velký asi jako slunečnicové semínko. Podle nich by mohlo jít o nejmenšího zástupce třídy plazů na světě. Informovala o tom agentura Reuters.
Tým výzkumníků z Německa a Madagaskaru objevil jednoho samečka a jednu samičku miniaturního poddruhu chameleona při expedici v severní části Madagaskaru. Poddruh pojmenovali Brookesia nana.
Nejmenší chameleon na světě
Sameček nanochameleona má tělo dlouhé jen 13,5 milimetru, čímž je nejmenším ze všech zhruba 11.500 známých druhů plazů, uvedla Zoologická státní sbírka v Mnichově. Jeho celková délka od hlavy po špičku ocasu je 22 milimetrů.
“Srovnání s 51 dalšími druhy chameleonů ukázalo, že nejmenší druhy mají v poměru k tělesné velikosti největší genitálie,”uvedl Mark Scherz z Univerzity v Postupimi, který se na zkoumání chameleona podílel. “U nanochameleona činila jejich délka 18,5 procenta tělesné délky, což byla pátá nejvyšší hodnota ze všech zkoumaných druhů chameleonů,” dodal.
Meet Brookesia nana, the world's smallest #reptile. On an expedition in Madagascar an international team, lead by @SNSB_Aktuell, has discovered a new species. At a length of just 22mm, the chameleon is the smallest known male of all higher vertebrates👉https://t.co/m4WpUlWq7tpic.twitter.com/sIFGhjW1Su
— Research in Bavaria (@researchbavaria) February 1, 2021
Samička nově objeveného poddruhu je o něco větší než sameček. Tělo má dlouhé 19 milimetrů a celkem měří 29 milimetrů.
Jedinými zástupci
Dva jedinci různého pohlaví jsou jedinými známými zástupci druhu. “Navzdory velkému úsilí se nepodařilo nalézt další exempláře,” uvedli vědci. Podle nich je ale nový druh úzce příbuzný s o něco větším chameleonem Brookesia micra, jehož objev byl ohlášen v roce 2012.
“Životní prostředí nanochameleona bohužel čelí odlesňování,”uvedl další člen mezinárodního týmu Oliver Hawlitschek z univerzity v Hamburku. Oblast, ve které se nový chameleon Brookesia nana našel, ale podle něj před časem madagaskarské úřady začaly chránit. “Takže přežije,” dodal vědec.