V neděli nastává podzimní rovnodennost, začíná astronomický podzim

23. září 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

V neděli nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim. Slunce vstoupí do znamení Vah, kdy se střed Slunce nachází nad zemským rovníkem, takže rovnoměrně osvětluje obě polokoule. Díky tomu mají den a noc téměř stejnou délku. Počasí bude v nejbližších dnech podle předpovědi meteorologů kolísat. Začátkem příštího týdne se ochladí přes den až na devět stupňů, ale ve čtvrtek mohou teploty vystoupat až na 20 stupňů Celsia.

V příštích týdnech se budou noci až do zimního slunovratu prodlužovat, zatímco dny se budou krátit. Astronomická zima začne 21. prosince. Tehdy nastává na severní polokouli planety Země zimní slunovrat, kdy jsou dny nejkratší a noci nejdelší.

Po tropických třicítkách, které se tento týden objevily ve čtvrtek a pátek, spadne rtuť teploměru v pondělí podle Českého hydrometeorologického ústavu na deset až 14 stupňů a v úterý jen na devět až 13 stupňů. Potom budou teploty kolísat. Ve čtvrtek mohou vystoupat až na 20 stupňů, ale v pátek a o víkendu zase klesnout k 11 stupňům. V dalších třech týdnech, od 1. do 21. října, se budou týdenní průměry denních teplot pohybovat kolem 15 až 16 stupňů a v noci se mohou vyskytovat přízemní mrazíky.

Střídání ročních období způsobuje sklon zemské osy, která je od svislého směru nakloněna o 23,5 stupně. Při oběhu Země okolo Slunce se tak severní a jižní polokoule planety střídavě ke Slunci přiklánějí, nebo od něj odklánějí. Když je ke Slunci přikloněna severní polokoule, je v České republice a dalších zemích na severní polokouli léto, je-li přikloněna jižní polokoule, je v Česku zima.

Odlišné rozdělení ročních období mají meteorologové, pro něž podzim začal už 1. září a skončí s posledním dnem listopadu. Pevně stanovená tříměsíční období byla zavedena pro potřeby jednotného zpracování klimatologických dat.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články

Doporučujeme