Vyhledávání
V Česku se budou analyzovat vzorky DNA tygrů z celého světa
V České republice se budou analyzovat vzorky DNA tygrů z celého světa. Prosadila to česká delegace na konferenci Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) v Ženevě. Ve čtvrteční tiskové zprávě to uvedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), jejíž zástupci byli součástí delegace dále tvořené ministerstvem životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
Strany úmluvy CITES budou posílat do Česka vzorky ze živých tygrů, včetně zabavených exemplářů či produktů s podezřením na obsah tygří DNA. Vzorky budou využity pro genetický projekt TigrisID, jehož cílem je vyvinout nové forenzní přístupy umožňující účinnější boj proti nelegálnímu obchodu s tygry a produkty z nich.
Jde například o metodu zjišťování DNA ve zpracovaných produktech, jako jsou tygří vývary a bujóny zachycené v ČR při loňském zásahu celní správy a ČIŽP, možnost přiřazení DNA k jednotlivým exemplářům či vývoj databáze o dědičné informaci jednotlivých tygrů.
“Tento výzkumný projekt běží již několik let, je realizován laboratoří Forenzní DNA servis ve spolupráci s ČIŽP a financován v rámci bezpečnostního výzkumu ministerstva vnitra. Do projektu jsou zapojeny české zoologické zahrady, které poskytly vzorky svých chovaných zvířat, evropské zoologické zahrady, spolupracuje rovněž Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA),” uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.
AOPK ČR uvítalo rozšiřování databáze o genetické informaci tygrů, podle ní to pomůže monitorovat nelegální obchod s touto ohroženou kočkovitou šelmou. “Jako vědecký orgán CITES pozorně sledujeme obchod s ohroženými druhy včetně tygra, vyhodnocujeme jej a vydáváme obecná doporučení k jeho rozumné regulaci pro MŽP,” poznamenal vedoucí oddělení mezinárodní spolupráce Jan Plesník.
Zdroj: ČTK