Vyhledávání
Téměř dvě třetiny lidí trpících úniky moči nevyhledá lékaře
V Česku je asi půl milionu lidí trpících úniky moči neboli inkontinencí. Téměř dvě třetiny z nich vůbec nevyhledají lékaře. Přitom cvičení, léky či malá operace může jejich problémy zmírnit nebo odstranit. Informace ve středu zazněly na tiskové konferenci pacientské organizace Inko-gnito, která sdružuje nemocné trpící inkontinencí. Celosvětově nemoc postihuje čtyři až osm procent populace.
“Lidé se s potížemi s únikem moči často nesvěří ani lékaři a výsledkem může být ještě další zhoršení problému ve všech jeho rovinách,”uvedla členka pacientské organizace Jana Navrátilová.
Onemocnění bývá často spojování se stářím, může ale vzniknout také po porodu nebo v důsledku nemoci nebo úrazu, například po nádoru nebo ozařování, úrazu páteře nebo u mužů se zvětšenou prostatou. Kromě zdravotních problémů přináší také potíže psychické, ovlivňuje pocit lidské důstojnosti a může vést až k dobrovolné sociální izolaci.
Zkušenost s nedobrovolným únikem moči má zhruba jedna ze tří žen starších 35 let a jeden ze čtyř mužů nad 40 let. “Současná medicína nabízí mnoho možností řešení inkontinence. Od miniinvazivního chirurgického zákroku přes medikamenty až k posilování svalů pánevního dna,”doplnila primářka Urocentra Praha Michaela Matoušková.
Cvičení je u mírnějších obtíží považováno za plnohodnotnou metodu léčby, zabírá ale až po nějaké době. Pacienty by se podle ní měli vyvarovat alkoholu a kofeinu, vadí také citrusy. “V žádném případě by osoby trpící inkontinencí neměly omezovat pravidelný pitný režim.Výsledkem sníženého příjmu tekutin je vyšší koncentrace moči, která také více dráždí močový měchýř a může jej až spálit,” dodala.
Podle odborníků by se o problémech s inkontinencí mělo více mluvit. Lidé by měli vědět, že se s tímto onemocněním mohou obrátit nejlépe na praktického doktora, gynekologa či urologa.
Lékaři by měli poznat, kdo potřebuje pomoct a kdy ho mají poslat ke specialistovi. Operace je vhodná pro 20 až 30 procent pacientů. U ostatních pomůže cvičení, úprava životního stylu, snížení fyzické námahy, léky či používání speciálních vložek.
Informace pro pacienty, například o možnostech proplácení inkontinenčních pomůcek z veřejného zdravotního pojištění, přináší web pacientské organizace Inko-gnito. Pojišťovny na ně ročně vydají kolem 2,5 miliardy korun.
Zdroj: ČTK