Vyhledávání
Systém veřejné správy napadli hackeři, útok se týkal Prahy i MPSV
Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva.
“Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém,” uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.
Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém. Díky uchovávání více kopií dat najednou u nás nedošlo k poškození dat. Další dopady zjišťujeme.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) March 4, 2021
Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. “Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu,” řekla serveru Maláčová.
NÚKIB vydal výstrahu
NÚKIB vydal ve středu upozornění na sadu závažných zranitelností postihující Microsoft Exchange Server a dodal, že podle informací společnosti Microsoft jsou aktuálně aktivně zneužívány. Před týdnem upozornil, že uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy, uvedl. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy.
Loni v dubnu NÚKIB vydal varování před hrozbou kyberútoků na nemocnice a další cíle. Nemocnice se tehdy navíc potýkaly s první vlnou epidemie koronaviru. Krátce po varování oznámila Fakultní nemocnice Ostrava, že odrazila útok na jeden ze svých serverů. Nejznámějším případem kyberútoku bylo faktické odstavení počítačové sítě a následné ochromení nemocnice v Benešově v prosinci 2019. Při útoku podle policie data o pacientech neunikla, policie případ odložila, pachatele se nepodařilo dohledat. Útok tehdy nemocnici způsobil škodu 59 milionů korun kvůli omezení lékařských výkonů. Nemocnice fungovala po napadení téměř tři týdny omezeně. Hackeři v minulosti napadli také zdravotnická zařízení v Brně či Kosmonosech.