Vyhledávání
Syrská vládní vojska míří na sever. Pomohou Kurdům při obraně proti turecké ofenzivě
Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči syrskému území". V neděli o tom bez bližších údajů informovala syrská státní agentura SANA. Syrští Kurdové večer podle agentury AFP potvrdili dohodu s Damaškem, podle níž budou armádní síly rozmístěny poblíž syrsko-turecké hranice.
Na severu Sýrie pokračuje pátým dnem ofenziva turecké armády, která v pondělí pronikla hlouběji na syrské území a dostala pod kontrolu několik měst i strategickou silnici. Do oblasti míří po dohodě s Kurdy jednotky syrských vládních vojsk. které mají “čelit turecké agresi”. Kvůli možné konfrontaci s útočícími Turky a jimi podporovanými skupinami se naopak z hraničního pásma stahuje americká armáda. Západ turecký útok kritizuje, v pondělí budou o dění jednat ministři zahraničí EU.
Agentura Reuters s odvoláním na předního kurdského politika Ahmeda Sulejmana uvedla, že na ruské letecké základně Hmímím se v neděli mezi vládními a kurdskými představiteli uskutečnila jednání s cílem zastavit tureckou ofenzivu na severu Sýrie.
Boje na hranicích
Jednotky syrských vládních vojsk se po dohodě se syrskými Kurdy večer začaly přesouvat k syrsko-turecké hranici, kde mají “čelit turecké agresi vůči syrskému území”. Opačným směrem míří podle ministra obrany USA Marka Espera američtí vojáci, kteří se na základě rozkazu prezidenta Donalda Trumpa mají stáhnout mimo oblast bojů mezi tureckou armádou a syrskými Kurdy.
Esper prohlásil, že to neznamená, že zhruba tisícovka amerických vojáků v Sýrii zemi opustí. Neupřesnil ale také, kolika vojáků z této tisícovky se evakuace týká, dodal však, že to bude většina.
Zajatci na svobodě a mrtví civilisté
Z tábora Ajn-Ísa na severu Sýrie v pondělí podle kurdských zdrojů uprchlo bezmála 800 rodinných příslušníků zahraničních bojovníků z Islámského státu (IS). Tábor, který leží v blízkosti bojů mezi kurdskými a protureckými silami, je “bez ostrahy”, strážní odešli a jeho obyvatelé jej postupně opouštějí, potvrdila SOHR.
Uvedla rovněž, že syrští povstalci ze Syrské národní armády bojující na straně Turků, zabili na různých místech jižně od města Tall Abjad nejméně devět civilistů, včetně přední kurdské političky Hevrin Chalafové a jejího řidiče. O život údajně přišli i novináři.
Damašek a SDF
Zdroj blízký syrské vládě potvrdil, že schůzky mezi Damaškem a arabsko-kurdskými milicemi Syrské demokratické síly (SDF) se také uskutečnily už před zahájením turecké ofenzivy, ale i v jejím průběhu.
“Abychom čelili turecké agresi a zabránili jejímu pokračování, dosáhli jsme dohody se syrskou vládou o rozmístění armády podél syrsko-turecké hranice s cílem podpořit SDF,” uvádí se v nedělním prohlášení kurského vedení, z něhož citovala AFP. Arabsko-syrská koalice rovněž vyzvala syrskou armádu, aby “osvobodila všechna území okupovaná tureckou armádou a jejích syrskými spojenci”.
Přežití národa
Turecko zahájilo intervenci na severovýchodě Sýrie ve středu. Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice YPG. Chce tam také vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.
“Víme, že budeme muset učinit bolestné kompromisy s Moskvou a Bašárem Asadem, pokud se vydáme cestou spolupráce s nimi. Pokud si ale budeme muset vybrat mezi kompromisy a genocidou našeho národa, určitě si zvolíme přežití našeho národa,” vysvětlil dnes v článku v časopise Foreign Policy pohnutky kurdského vedení pro změnu klíčového spojence vrchní velitel SDF Mazlum Kobani.
Stažení amerických vojáků
Ofenzivě předcházelo prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o stažení vojáků ze severní Sýrie, kteří se zde po boku Kurdů podíleli na bojích proti Islámskému státu. Podle kritiků dal Trump tímto krokem svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi de facto zelené světlo pro jeho zamýšlený zásah v Sýrii.
Možnost spolupráce mezi režimem syrského prezidenta Bašára Asada, podporovaného v posledních letech Moskvou, a Kurdy, kteří ovládají rozsáhlá území v severovýchodní Sýrii, v průběhu neděle naznačil americký ministr obrany Mark Esper. Libanonská televize Al-Majádín později uvedla, že rozmístění vládních jednotek do severosyrských měst Manbidž a Kobani se uskuteční do 48 hodin.
Syrská vláda pomohla už loni
Arabsko-kurdské milice SDF, jejichž nejvýznamnější část tvoří YPG, požádaly Damašek o pomoc i koncem loňského roku, kdy Turecko hrozilo zaútočit na město Manbidž a oblast západně od řeky Eufrat. Syrská armáda skutečně rozmístila své jednotky poblíž Manbidže, do samotného města však nevstoupila. Když se tehdy předpokládaný turecký útok neodehrál, sama se odtud stáhla.
Za občanské války v Sýrii, jež trvá od roku 2011, vznikla na severovýchodě země faktická kurdská autonomie, kterou ale Damašek neuznává a kurdské bojovníky místy označoval za “zrádce” kvůli jejich spojenectví s Washingtonem.
Žádné zbraně pro Turecko
Německá kancléřka Angela Merkelová v pondělním telefonátu vyzvala tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému zastavení intervence na severovýchodě Sýrie. Stejný požadavek Erdoganovi a také americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi sdělil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Obě země už v sobotu zastavily export zbraní do Turecka.
V pondělí bude syrské dění jedním z důležitých bodů jednání ministrů zahraničí zemí EU v Lucemburku. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček oznámil, že si kvůli ofenzivě předvolá v pondělí tureckého velvyslance.
Zdroj: ČTK