Svatební video: Na co si dát pozor při výběru kameramana?

4. července 2022·Komerční sdělení·Josefína Kováčová

Chystáte se do toho praštit? Pak vedle zařizování spousty zásadních i méně zásadních svatebních nezbytností určitě řešíte i to, kdo vám svatbu nafotí nebo natočí. Jak ale vybrat správně, abyste místo dojemného svatebního filmečku nedostali roztřesenou změť záběrů?

Dejte na osobní doporučení

Sázkou na jistotu je osobní doporučení kamaráda včetně toho, že se vám líbí výsledné svatební video, které od kameramana novomanželé obdrželi. Pokud nemáte tuto možnost, mrkněte na autentická hodnocení ze sociálních sítích a ukázky práce. Ty vám napoví, zda vám bude sedět kameramanův přístup i vizuální styl.

Předsvatební schůzka odhalí, zda jste si sympatičtí

Po rešerši se s několika kameramany, jejichž práce vás zaujala, sejděte a proberte vaše představy a harmonogram svatby. Určitě upusťte od plánu natočit jen obřad – pro kvalitní sestřih je potřeba přibližně 6 hodin videa. Nechte proto kameramana natočit celý váš svatební den od svatebních dekorací přes líčení nevěsty až po večírek.

Nejděte jen po ceně

Kvalitní svatební video obvykle nejde s cenovkou pod 10 000 Kč. Raději si připlaťte za zkušeného kreativce, než abyste do smrti proklínali kameramanam, kdykoliv narazíte na soubor s jeho dodaným videem. Natočení videa je totiž jen část celé práce svatebního kameramana – velkou částí je střih včetně dobarvení nebo tzv. colorgradingu, aby mělo svatební video vlastní náladu a nešlo jen o strohou „reportáž“.

Chcete něco speciálního? Natočte si svatbu dronem

Vaše svatební video mohou obohatit i záběry z dronu. Málokdy se vám stane, že je svatební kameraman i pilotem dronu, ale když už, tak sfouknete 2 mouchy jednou ranou. Mnohem obvyklejší je ale najmutí externího vyškoleného pilota, což většinou zařídí právě kameraman vybraný pro „klasické“ natáčení.

Proč většina svatebních fotografů a kameramanů zároveň netočí z dronu? Musíte mít nejen vhodnou techniku, ale také registraci provozovatele a pilota dronu, nemluvě o povoleních k létání na místě konání svatebního obřadu. Pokud jde o váš pozemek, je situace nejjednodušší, pokud se ale berete v centru města nebo na nějaké památce typu hrad/zámek, vyjednání povolení bude složitější. Pokud jsou pro vás záběry s dronu zásadní, jděte na poptávku opačně. Místo svatebního kameramana oslovte rovnou firmu specializující se na focení a natáčení z dronu, která má obvykle zkušenosti s různými druhy filmů včetně svatebního videa.

Ošetřete spolupráci smlouvou

Pořádek dělá přátele, a proto je vhodné poté, co si svatebního kameramana definitivně vyberete a zarezervujete, ošetřit zakázku smluvně. Specifikujte ve smlouvě datum dodání zakázky, formát dodání včetně délky a kvality videa (obvyklé je Full HD, standardem se ale postupně stává 4K), množství dodatečných úprav na základě vašich poznámek v ceně zakázky, za co se připlácí atd.

Než špatného svatebního kameramana, raději sestříhejte záznamy svatebčanů

„Celou stavbu jsem zařizovala já. Manžel měl 2 úkoly – sehnat si boty a kameramana. Přišel s tím, že jeho kamarád má super kameru a že nás natočí. Že to umí. A já mu věřila. Asi 2 týdny po svatbě přinesl na flashce to video. A mně se chce brečet i teď, jak to píšu. Je to hrůza. Jeho kamera byla nejspíš nejhorší křáp. Video je nezaostřené, zvuk je o víc než minutu posunutý dál než obraz. Navíc kamarád stále otáčel kamerou, a tak jsme na obrazovce jednou normálně a jednou naležato. A zvuk – když začne hrát hudba v kapli, tak to chrastí a skoro nejde rozumět oddávající,“ svěřila se novomanželka na známém online fóru.  Na závěr vám proto poradíme – když nechcete investovat do profesionálního ověřeného svatebního kameramana, tak raději než vsadit vše na jednu kartu v podobě kamaráda amatéra, není od věci jednoduše poprosit o záběry, které natočili svatebčané během svatby třeba na mobilní telefony. Ty povedené a použitelné si sestříháte do krátkého klipu.

Zajímavým nápadem jsou také přívěsky s malou akční kamerou, které si může novomanžel/ka či svědci vzít na krk nebo připnout na klopu, a natočit tak celý svatební den z neobvyklé first-person-view perspektivy.

A když se přece jen rozhodnete pro kamaráda, půjčte mu za pár stovek ruční stabilizátor na mobilní telefon, kameru nebo fotoaparát, který záběry udrží neroztřesené a v jedné rovině. Moderní stabilizátory vám také umí samy dávat instrukce, jak jednotlivé záběr natočit co nejefektněji, a přidružená aplikace vám záběry i automaticky sestříhá podle přednastavených storyboardů, kde samozřejmě svatební video nesmí chybět.

 

 

 

Zprávy - další články