Studie: Protilátky proti covidu-19 mají lidé nejméně půl roku

19. prosince 2020·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·ČTK

Ilustrační foto (Zdroj: Shutterstock.com)

Podle studie barcelonského výzkumného ústavu IrsiCaixa mají lidé, kteří prodělali covid-19, protilátky proti této nemoci nejméně půl roku. Informovala o tom dnes agentura EFE. Ke stejnému závěru došli minulý měsíc i britští vědci v podobné studii.

“Studie potvrdila, že pacienti s covidem-19 vytvářejí neutralizující protilátky, které jsou schopné blokovat virus, a tudíž mít ochranný účinek, nejméně šest měsíců od okamžiku nákazy,” uvedl v prohlášení institut IrsiCaixa, který sídlí Badaloně (součást barcelonské aglomerace) a který byl založen v roce 1995 jako ústav pro výzkum onemocnění AIDS.

Studie vychází z půlročního sledování 210 lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Polovina z nich neměla příznaky a polovina musela být po nákaze hospitalizovaná. Sledování také ukázalo, že pacienti s těžším průběhem nemoci mají větší tvorbu protilátek než ti s mírným průběhem onemocnění covid-19.

Imunolog Benjamín Trinité, který se na studii podílel, připomněl, že vědci dosud neví, jak dlouho jsou protilátky schopné proti covidu-19 člověka ochránit. “Výsledky studie nám dovolují být optimisty a domnívat se, že imunita, ať už v reakci na nemoc či na vakcínu, by mohla trvat hodně dlouho,” míní barcelonský imunolog, který se podílel i na výzkumu AIDS prováděném Newyorskou univerzitou.

K podobnému závěru, jaký nyní zveřejnil barcelonský institut, došli také vědci z Oxfordské univerzity. Ti minulý měsíc zveřejnili studii prováděnou na zdravotnících od dubna do listopadu a poté uvedli, že lidé, kteří prodělali nemoc covid-19, se jí velmi pravděpodobně nemohou znovu nakazit nejméně šest měsíců.

Zprávy - další články