Střídání zimního a letního času možná skončí v Česku až za tři roky

22. prosince 2018·Zprávy·Lukáš Vaněk

Střídání zimního a letního času možná skončí v České republice až za tři roky. Vyplynulo to ze senátního projednávání návrhu unijní směrnice, která má ukončit sezónní změny času. Evropská komise by si přála směrnici prosadit už k počátku dubna příštího roku. Česko ale asi připojí k rakouskému návrhu odložit záležitost až na duben 2021.

Rakouské předsednictví navrhlo posunutí tohoto zrušení až na rok 2021, což je věc, která by měla asi podporu ČR,” řekl senátorům ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ČSSD). Rovněž senátoři označili snahu komise prosadit změnu už příští rok za nereálnou vzhledem k navazujícím změnám v národních pravidlech.

Senát vybídl rovněž vládu, aby usilovala o konsenzus se sousedními státy, jaký čas zavést – rozdíly by způsobovaly potíže především v přeshraniční hromadné dopravě. Návrh komise totiž nechává na členských státech, aby si samy zvolily, zda budou mít zimní či letní čas. Německo by prý preferovalo letní čas. Česká vláda ovšem koncem října podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času.

Komise návrh předložila na základě unijní konzultace, které se zúčastnilo účastnilo 4,6 milionu obyvatel EU. Pro zrušení střídání času bylo 84 procent z nich. U střídání času by rády zůstaly pouze Portugalsko, Řecko a Británie.

Vědci, kteří se zabývají výzkumem biologických rytmů a jejich ovlivněním světlem, doporučují zavedení zimního času, oznámil Fyziologický ústav Akademie věd ČR. Zimní čas podle výzkumů zlepšuje kvalitu spánku, je zdravější pro lidské srdce a má pozitivní vliv na tělesnou hmotnost, píše se ve zprávě. Prokázána je také jeho souvislost se snížením spotřeby alkoholu a tabáku i nižším výskytem nádorových onemocnění.

Zdroj: ČTK

Zprávy - další články