Vyhledávání
Strážci Krkonoš bojují s neukázněnými lyžaři a snowboardisty
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) posiluje strážní hlídky v terénu. Roste totiž počet lidí, kteří v nejpřísněji chráněné zóně parku nerespektují zákaz vstupu mimo značené cesty. Strážci parku v současnosti řeší denně desítky takových případů. ČTK to řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
V nejpřísněji chráněné zóně, která zasahuje asi desetinu rozlohy parku, je možný pohyb jen po značených trasách, včetně několika skialpových tras. Na hřebenech Krkonoš nyní leží přes dva metry sněhu a platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. “Je poměrně dost sněhu, svahy jsou lákavé. Freeridisté a snowboardisté proto jezdí lokalitami, kde nemají co dělat, kde je zákaz vstupu do volného terénu,” řekl Drahný.
“Je to o to větší problém, protože jde většinou o lokality, kde zimuje kriticky ohrožený tetřívek,”dodal mluvčí. Podle něj každé vyrušení může stát tetřívka život. “Každý jednotlivý úhyn pak podstatně oslabuje mizející populaci druhu. Ale nejde jen o tetřívky, ale i o další chráněné a často ohrožené druhy,” uvedl.
Kdo zákaz nerespektuje, musí podle něj počítat se sankcemi. “V příkazním řízení mohou dostat pokutu na místě až do výše 10.000 korun, připadá v úvahu i zahájení správního řízení, kde jsou pokuty v řádu desetitisíců korun. Za prosinec udělili strážci pokuty v celkové výši až do 15.000 korun, bylo také zahájeno několik správních řízení,” řekl Drahný.
Správa KRNAP loni spustila kampaň na záchranu tetřívka. Výskyt tohoto druhu ptáka v Česku klesá. V Krkonoších počet samců podle posledního sčítání v roce 2017 oproti roku 2001 klesl téměř o polovinu na 74 kohoutků.
Na území parku proto před koncem roku rozmístila informační tabule, které upozorňují na jejich zimoviště. Podle správců národního parku ruší tetřívka na jeho zimovištích v karech zejména skialpinisté a snowboardisté.
KRNAP patří k nejnavštěvovanějším národním parkům v Evropě. Návštěvnost parku roste především v posledních pěti letech a nejvyšší je právě v zimních měsících. KRNAP a jeho ochranné pásmo navštívilo v roce 2017 více než 3,65 milionu lidí, kteří zde dohromady strávili 11,3 milionu dní.
KRNAP vznikl v roce 1963 a společně s polským parkem tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. Nejpřísněji chráněná první zóna má téměř 7000 hektarů a pohyb v ní je povolen jen po značených cestách.
Zdroj: ČTK