Vyhledávání
Start nové posádky k ISS se nezdařil, loď nouzově přistála
Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 se dvěma novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se kvůli selhání jednoho motoru druhého stupně nosné rakety Sojuz-FG nezdařil. Záchranný systém loď úspěšně navedl na nouzové přistání v Kazachstánu. Posádka - ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague - je zřejmě v pořádku.
Problémy nastaly několik minut po startu. Po oddělení prvního stupně nosné rakety nastala podle ruské kosmické agentury Roskosmos “neobvyklá událost”, selhal jeden z motorů druhého stupně. Následně se automaticky aktivoval záchranný systém, díky němuž se Sojuz MS-10 po balistické dráze vrátil na Zemi.
Na místo přistání 25 kilometrů východně od města Džezkazgan následně dorazily záchranné týmy i s potřebnou technikou. Podle sdělení ruského Centrálního vojenského okruhu technika nejprve modul obrátila a pak z něj oba členové posádky vystoupili. Dali při tom najevo, že se cítí normálně.
Lékaři, kteří je hned prohlédli, jejich stav označili za uspokojivý, ale podle nejmenovaného zdroje agentury TASS z kosmodromu Bajkonur “úplně dobrý není”. V čem by měl problém spočívat, neupřesnil. Při návratu byli kosmonauti mimo jiné vystaveni přetížení šest jednotek G. Podle experta Olega Orlova ale toto přetížení by prověření kandidáti letů do vesmíru měli zvládnout a zvláštní hospitalizace nebo pozorování nebudou nutné.
Ovčinin a Hague jsou nyní v Džezkazganu, kde podstupují prohlídku před odletem zpět na kosmodrom Bajkonur. Šéf americké vesmírné agentury NASA Jim Bridenstine na twitteru napsal, že pak oba poletí do Hvězdného městečka u Moskvy.
Místopředseda ruské vlády Jurij Borisov podle ruských médií oznámil, že po nezdařeném startu se do definitivního zjištění příčin havárie pozastavují všechny pilotované lety nosných raket. Rusko přitom zatím zajišťuje veškerou dopravu posádek na ISS a zpět na Zemi. Příští rok plánují testovací lety americké soukromé společnosti.
Havárie lodi Sojuz MS-10 podle zdroje z ruského kosmického programu nijak neovlivní práci ani bezpečnost posádky orbitálního komplexu. “Na stanici je dostatek zásob potravin a vody,” ujistil podle agentury TASS.
Ruský, respektive sovětský vesmírný program zažil velké potíže při startu rakety s lidskou posádkou před 35 lety, v září 1983. Tehdy necelou minutu před vypuštěním lodi Sojuz T-10-1, která měla zamířit k orbitální stanici Saljut 7, vypukl požár nosné rakety. Kosmonauti Vladimir Titov a Gennadij Strekalov přežili díky záchrannému systému, který kabinu s nimi vynesl do výšky jednoho kilometru, aby po pěti minutách dosedla čtyři kilometry od hořící rakety.
Sojuz MS-10 měl u ISS přistát po zkráceném šestihodinovém letu ve čtvrtek v 16:44 SELČ. Na stanici je nyní tříčlenná posádka, kterou tvoří Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. O nezdařeném startu dvou svých nových kolegů už byli podle NASA informováni a v souvislosti s tím mění pracovní program.
Zdroj: ČTK