Šlachtovo hnutí Přísaha zahájilo kampaň, je proti přijetí eura i kvótám u migrantů

26. ledna 2021·Zprávy·Barbora Pisingerová

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit voleb do Sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky plánuje Šlachta sestavit ve všech krajích. Ještě minulý týden Šlachta informace o svém vstupu do politiky označoval za spekulace a tvrdil, že své plány do budoucna oznámí médiím 27. 1.

“Mohu říci, že zakládám celorepublikové občanské hnutí, se kterým mám zájem zúčastnit se říjnových voleb do Poslanecké sněmovny,” řekl Seznam Zprávám. Šlachta uvedl, že bude lídrem hnutí a kandidovat bude jeho hnutí samo, nikoli v koalici. 28. 1. se Šlachta vydal sbírat mezi lidmi podpisy pro formální založení hnutí.

“Určitě to bude protikorupčně laděné, program vychází z mé praxe a zkušeností. Politika v mém podání má být pokračováním toho, jakým způsobem jsem doposud pro stát pracoval,” uvedl bývalý detektiv k programu hnutí. Tvářemi strany mají být kromě Šlachty podle serveru i někdejší Šlachtovi kolegové z policie Tomáš Sochr a Jiří Komárek.

Šlachta uvedl, že hnutí u migrantů nepřistoupí na kvóty a je za tvrdý postih převaděčů. Dále je pro zeštíhlení státní zprávy a její digitalizaci. Řekl také, že chápe frustraci lidí kvůli opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru, na druhé straně ale podle něj není dobré pořádat demonstrace. Na přijetí eura podle něj není správná doba.

8 let šéfem protimafiánského úřadu

Šlachta řídil protimafiánský úřad policie od ledna 2008, kdy nahradil Jana Kubiceho, do června 2016. V roce 2013 se podílel na policejním zásahu na úřadu vlády, který poté vedl k pádu kabinetu Petra Nečase (ODS). Nikdo z obviněných politiků ale nakonec nebyl odsouzen. Neprokázala se ani podezření kolem manipulací veřejných zakázek lidmi napojenými na politiky.

Od policie Šlachta odešel v roce 2016 kvůli reorganizaci, při které byl ÚOOZ sloučen s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu, a Šlachta tak přišel o místo. Poté nastoupil jako ředitel pátrací sekce Generálního ředitelství cel, kde předloni také skončil. Loni policie prověřovala, zda Šlachta ve své knize Třicet let pod přísahou nezveřejnil tajné informace. Případ odložila.

Co na to Jan Kraus?

Zprávy - další články

Doporučujeme