Šéf civilní rozvědky Mlejnek rezignuje. Rakušan jeho rozhodnutí rozumí, ale mrzí ho

31. srpna 2022·Zprávy·ČTK·Redakce

Petr Mlejnek. (Foto: ČTK)

Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek rezignuje na svůj post. Potvrdil to serveru Lidovky.cz, blíže to ale nechtěl komentovat. Část poslanců jak z opozice, tak i z vládních Pirátů vyzvala k výměně šéfa civilní rozvědky Mlejnka kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v korupční kauze Dozimetr. Aféra kolem Mlejnka je také jedním z důvodů, proč opoziční hnutí ANO a SPD podala podnět ke svolání sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry vládě. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se vyslovil, že jeho rozhodnutí rozumí, tlak byl podle něj enormní.

Mlejnek v minulosti uvedl, že se s Redlem scházel v minulosti pracovně, ale že nemohl vědět, že bude Redl v budoucnosti stíhán. Schůzky se uskutečnily v době, kdy Mlejnek působil v obchodní společnosti a vyhledával pro ni nové příležitosti. Mlejnek popřel, že by Redlovi předával informace z bezpečnostního prostředí. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dříve uvedl, že důvodem k odvolání Mlejnka z čela zpravodajské služby by bylo nezískání bezpečnostní prověrky na úroveň přísně tajné.

Rakušan a Fiala kroku Mlejnka rozumí

Ministra vnitra Víta Rakušana mrzí rozhodnutí Petra Mlejnka rezignovat na post ředitele civilní rozvědky. Měl podle něj veškeré předpoklady, aby funkci vykonával dobře, což za poslední měsíc a půl dokázal svou prací. Rakušan to uvedl ve vyjádření pro ČTK. Rakušan dříve mnohokrát uvedl, že Mlejnek má jeho důvěru. “Jeho rozhodnutí ovšem chápu, tlak na něj, jeho rodinu i službu samotnou byl enormní,” poznamenal vicepremiér. Také premiér Petr Fiala (ODS) Mlejnkovo rozhodnutí ocenil. Očekává, že krok povede k zklidnění situace v oblasti, která je pro bezpečnost České republiky důležitá.

Opoziční hnutí ANO trvá na tom, že odstoupit musí Rakušan, uvedl jeho předseda Andrej Babiš. Na čtvrteční schůzi k nedůvěře vládě se podle něj nic nemění. Šéf klubu Pirátů Jakub Michálek Mlejnkovo rozhodnutí ocenil. “Máme tu válku a energetickou krizi a musíme veškeré úsilí soustředit na to, abychom naši zemi tímto náročným obdobím zdárně provedli,” napsal na twitteru. Pomoc očekává i od opozice.

Hnutí ANO trvá na tom, že odstoupit musí Rakušan, uvedl na twitteru Babiš. Na čtvrteční schůzi k nedůvěře se nic nemění, za druhý důvod pro ni považuje to, že vláda podle něj nezvládá energetickou krizi. “Mlejnek byl jen jedním z mnoha. Kolik takových ‘prověřených’ lidí asi dosadil STAN do funkcí?” tázal se. “Rakušan musí odstoupit. Trváme na tom. A zítra to před hlasováním o nedůvěře vládě Petra Fialy důrazně uslyší celá Česká republika,” napsal Babiš.

Mlejnek se s Redlem sešel pouze pracovně

Mlejnek dříve uvedl, že se s Redlem scházel v minulosti pracovně, ale že nemohl vědět, že bude Redl v budoucnosti stíhán. Schůzky se uskutečnily v době, kdy Mlejnek působil v obchodní společnosti a vyhledával pro ni nové příležitosti. Mlejnek popřel, že by Redlovi předával informace z bezpečnostního prostředí. Rakušan dříve uvedl, že důvodem k odvolání Mlejnka z čela zpravodajské služby by bylo nezískání bezpečnostní prověrky na úroveň přísně tajné.

Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než deset lidí. Patří k nim vedle Redla už bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček a někdejší člen představenstva podniku Matej Augustín. Redl byl už v minulosti stíhán v souvislosti s trestnou činností Radovana Krejčíře. Podle serveru iROZHLAS.cz unikl v těchto kauzách postihům kvůli údajné psychické nemoci. Od roku 2008 je Redl podle soudů oficiálně částečně nesvéprávný a potřebuje opatrovníka.

Zprávy - další články

Doporučujeme