Vyhledávání
Před dvaceti lety začaly první volby v samostatné České republice
V pátek 31. května 1996 začaly první parlamentní volby v historii samostatné České republiky, které skončily velkou změnou na politické scéně. Pamatujete?
Díky intenzivní kampani vedené Milošem Zemanem v nich výrazně uspěla do té doby spíše okrajová sociální demokracie a vládní strany, tedy ODS, ODA a KDU-ČSL, přišly o většinu v Poslanecké sněmovně.
Občanští demokraté získali 29,62 procenta hlasů a 68 mandátů, ČSSD jen o tři procenta a sedm mandátů méně.
Po složitých povolebních jednáních – dosavadní vládní koalice měla jen 99 poslanců – opoziční sociální demokracie výměnou za podporu vlády získala křeslo předsedy Sněmovny, kterým se stal Miloš Zeman.
Druhá vláda Václava Klause ovšem nepřežila ani dva roky, její takříkajíc vrozenou nestabilitu začátkem roku 1997 ještě zhoršily ekonomické problémy země. Ekonomická krize postupně přerostla i v krizi politickou, kterou urychlila aféra okolo financování ODS.
V listopadu 1997 představitelé ODS Jan Ruml a Ivan Pilip vyzvali Klause, aby odstoupil z čela strany. Klaus rezignoval na premiérské křeslo, pozici předsedy ODS však uhájil.
Od ledna do července 1998 pak zemi vedla úřednická vláda vedená guvernérem České národní banky Josefem Tošovským a v červnu 1998 se konaly předčasné volby.
V nich zvítězila Zemanova ČSSD, která uzavřela s ODS opoziční smlouvu, díky níž sociální demokraté vládli celé čtyřleté období. Klaus se stal předsedou Sněmovny.