Praha je plná úkrytů pro případ války: Mají kapacitu 492 tisíc míst

15. prosince 2018·Zprávy·Barbora Pisingerová

Ilustrační foto.

V 741 funkčních stálých úkrytech, ochranných systémech metra a v tunelu pod Strahovem by našlo útočiště v případě války celkem 492.000 lidí, což je zhruba 40 procent Pražanů. Dalším by posloužily improvizované úkryty například v bytových domech. Vyplývá to z materiálu výboru pro bezpečnost pražského zastupitelstva. Plán ukrytí obyvatelstva je součástí havarijního plánu hlavního města.

Zásadními pro úkryt obyvatel jsou v Praze velkokapacitní prostory v metru a Strahovském tunelu. V metru je celková kapacita 332.000 míst, v tunelu 15.000 míst. Dalších 145.000 lidí by se mohlo v případě nutnosti schovat v jednom ze 741 stálých úkrytů. Z nich je 270 ve vlastnictví hlavního města, ostatní mají různé majitele. Tyto menší úkryty jsou pod bytovými domy, ve školách nebo jde o samostatné stavby.

Zhruba 60 procent obyvatel Prahy by se mohlo uchýlit do improvizovaných úkrytů, které jsou například ve vhodných částech domu, které tomuto účelu byly uzpůsobeny.

V úkrytech je nutné pravidelně dělat revize technického zařízení, aby byly připraveny pro případ potřeby, například jednou za pět let se kontroluje filtroventilce, jednou za dva roky elektroinstalace nebo náhradní zdroj elektrické energie. Za údržbu město a další vlastníci ročně zaplatí kolem 60 milionů korun.

Každoročně je několik úkrytů vyřazeno ze seznamu kvůli havarijnímu stavu, jehož důvodem jsou vysoké náklady na opravy a rekonstrukce, nebo kvůli výstavbě v místě stávajících úkrytů.

Pokud vlastník nepožádá stavební úřad o změnu užívání stavby, mohou být úkryty obnoveny. V roce 1990 bylo v Praze celkem 1142 stálých úkrytů. Mezi lety 1990 až 2017 jich bylo vyřazeno 402, tedy 35 procent.

Nejvíce úkrytů bylo budováno v 60. letech minulého století. Od 80. let se kryty budovaly jako stavby, které mohou v době míru sloužit například jako garáže, kina či sklady.

Zprávy - další články