Vyhledávání
Počet mrtvých v Indonésii po zemětřesení stále roste. Země vyzvala k mezinárodní pomoci
Indonéská vláda v pondělí vyzvala k mezinárodní pomoci poté, co série zemětřesení a ničivá vlna cunami si na indonéském ostrově Sulawesi vyžádala nejméně 844 mrtvých. Oznámila to agentura AFP.
Prezident Joko Widodo “nás pověřil přijmout naléhavou mezinárodní pomoc, v reakci na pohromu”, prohlásil vládní představitel Thomas Lembong podle AFP. Ta připomněla, že desítky humanitárních agentur a nevládních organizací uvádějí, že jsou připraveni pomoci.
Lembong, stojící v čele rady koordinující investice, má podle agentury Reuters koordinovat pomoc ze soukromého sektoru z celého světa. Své přispění nabídly i státy jako Austrálie či Thajsko. Podle agentury AP zatím není zřejmé, jaký typ pomoci prezident povolil.
Nejpostiženější jsou města Palu a Donggala, kde žije asi 600 000 lidí. Podle mluvčího indonéské národní agentury pro řešení krizových situací Sutopa Purwoa Nugrohoa zůstává mnoho lidí pod troskami zřícených domů.
V singapurském tisku se mezitím objevily údaje, že počet obětí pátečního zemětřesení přesáhl 1200 a nepřestává stoupat, jak záchranáři nalézají čím dál více mrtvých těl. Humanitární pomoc podle listu The Straits Times potřebuje okolo 2,6 milionu lidí.
Nejsilnější ze tří hlavních otřesů mělo v pátek sílu 7,5 stupně. Následná cunami dosáhla až tří metrů a smetla pobřežní oblasti. Odhaduje se, že katastrofa postihla až dva miliony lidí. Obavy panují v případě Donggaly, která je odříznuta od proudu a komunikačních kanálů.
Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných. V roce 2004 zemětřesení a cunami zabily 226.000 lidí v 13 zemích, z toho více než 120 000 v Indonésii. Palu zasáhly cunami v letech 1927 a 1968.
Zdroj: ČTK