Vyhledávání
Petr Pavel při svém druhém předávání vyznamenání ocenil 56 osobností, méně než loni
Prezident Petr Pavel dnes při svém druhém předávání státních vyznamenání u příležitosti státního svátku 28. října na Pražském hradě ocenil 56 osobností, o šest méně než loni. Rekord drží Václav Havel, který v roce 1998 u příležitosti 80 let vzniku Československa udělil řády a medaile téměř 90 osobnostem.
Pavel dnes udělil čtyři nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého lva. Loni jich bylo šest. Šest osobností dnes získalo druhé nejvyšší vyznamenání Řád Tomáše Garrigua Masaryka, v roce 2023 to bylo o tři více. Osm lidí loni obdrželo medaili Za hrdinství, letos sedm. Prezident udělil v obou letech stejný počet medailí Za zásluhy – 39.
Nejvyšší české státní vyznamenání Řád bílého lva dnes prezident Petr Pavel při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě udělil čtyřem osobnostem. Dvěma vojákům in memoriam, architektce Evě Jiřičné a choreografovi Jiřímu Kyliánovi. Řádem Tomáše Garrigua Masaryka, coz je druhé nejvyšší vyznamenání, Pavel ocenil například papeže Jana Pavla II., diplomata Karla Kovandu nebo bývalou ombudsmanku Annu Šabatovou.
Řád bílého lva obdrželi armádní generál a legionář Sergěj Jan Ingr, jenž byl ministrem národní obrany londýnské exilové vlády a též velvyslancem v Nizozemsku, a František Moravec, brigádní generál a legionář, velitel vojenské zpravodajské služby za druhé světové války a člen exilového vojenského odboje. Oba Pavel ocenil za vynikající velitelskou a bojovou činnost. Ocenění obdržel i římskokatolický kněz a farář Josef Suchár, jenž je spoluzakladatelem Sdružení Neratov, které se mimo jiné zaměřuje na pomoc lidem s postižením a znevýhodněným dětem. Všichni laureáti získali Řád TGM za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Medaile Za hrdinství dnes při slavnostním ceremoniálu na Pražském hradě udělil prezident Petr Pavel vojákům za hrdinství v boji i třem lidem, kteří svojí pohotovostí pomohli k záchraně lidských životů. Pavel ocenil například in memoriam vojáka Karla Kučeru, který padl při obraně ukrajinského Bachmutu proti ruské agresi. Ocenění obdržel také válečný veterán Lukáš Hirka, který byl těžce zraněn při misi v Afghánistánu, ale dokázal se poté zapojit do paraatletických sportovních aktivit.
Pavel ocenil in memoriam také Josefa Keprta, pilota 312. československé stíhací perutě a 96. britské perutě nočních stíhačů RAF. In memoriam byl oceněn také Oldřich Pechal, československý voják a velitel výsadkové skupiny Zinc, jenž byl popraven v koncentračním táboře Mauthausen. Prezident dále udělil medaili Za hrdinství pracovníkovi autoservisu Lukáši Dudíkovi, který u loňské nehody vlaku s kamionem v Olomouci pomohl odblokováním dveří cestujícím z hořící soupravy.
Vyznamenání dostal také vlakvedoucí Roman Juřena, který pohotovým zákrokem umožnil evakuaci cestujících z hořícího havarovaného vlaku. Medaili Za hrdinství obdržela také učitelka základní školy v pražských Horních Počernicích Kateřina Laluhová, která letos v červnu vyvedla všechny žáky třetí třídy z učebny, v níž se následně zřítil strop.
Ocenění dostal Dvořák, Červenka i Doktor
Medailí Za zásluhy dnes prezident Petr Pavel na Pražském hradě vyznamenal bývalého ředitele České televize Petra Dvořáka, ekonoma Jana Švejnara, ředitele Českého hydrometeorologického ústavu Marka Riedera nebo Jana Gruntoráda, který se zasloužil o fungování internetu v České republice. Z osobností kultury obdrželi medaili například herci Ondřej Vetchý, Ivan Trojan nebo in memoriam Jana Hlaváčová, zpěvačka Marie Rottrová, lídr kapely Olympic Petr Janda nebo operní pěvkyně Dagmar Pecková.
Pavel ocenil také čtyři sportovní osobnosti – hokejistu Romana Červenku, rychlostního kanoistu a sportovního ředitele Českého olympijského výboru Martina Doktora, vodní slalomářku Štěpánku Hilgertovou a silničního cyklistu Zdeňka Štybara. Prezident udělil stejně jako loni 39 medailí Za zásluhy.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Medaili z rukou hlavy státu obdrželi také polská filmová režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová, spisovatel, dramaturg i hudebník Jaroslav Rudiš, kameraman a fotograf Vladimír Smutný nebo sochař, malíř a tvůrce multimediálních projektů Jiří Sozanský. Ocenění získala také režisérka a pedagožka Helena Třeštíková. Z herců byli oceněni také zesnulý Luděk Munzar a Daniela Kolářová.
Laureáty byli též spisovatel a publicista Pavel Kosatík, který se zabývá především novodobými dějinami Česka a Slovenska, nebo spisovatelka Karin Lednická, jež se v dílech věnuje navrácení identity hornickému Karvinsku. Vyznamenání Pavel udělil také dramatiku, režiséru a publicistovi Jaroslavu Vostrému, jenž je spoluzakladatelem Činoherního klubu. Medaili Za zásluhy hlava státu udělila také krymskému Tatarovi, bojovníkovi za svobodu a lidská práva a odpůrci invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968 Mustafovi Džemilevovi. Vyznamenán byl také Alexander Wiegand, německý odpůrce totalitního režimu a politický vězeň československého komunistického režimu.
Ocenění i pro zakladatelku organizace LOONO
Medaili Za zásluhy získala též ekoložka a expertka na ochranu životního prostředí Yvonna Gaillyová, zakladatelka platformy sdružující a podporující v přímém odbytu sociální a chráněné dílny Lucie Hyblerová, a dále Zdeňka Prokopová, jež se sestrou Marií Vavroňovou založila neziskovou organizaci ROSA poskytující komplexní pomoc ženským obětem domácího násilí.
Pavel ocenění udělil také podnikateli a spoluzakladateli Nadace Dobrý anděl Petru Sýkorovi, lékařce a zakladatelce neziskové organizace LOONO pro vzdělávání veřejnosti v prevenci závažných onemocnění Kateřině Šédové, rehabilitační pracovnici Emilii Vallové, jež pomocí Vojtovy metody pomohla stovkám nemocných dětí, nebo zakladatelce neziskové organizace Dům pro Julii poskytující dětskou paliativní péči Radce Vernerové.
Pavel vyznamenal také zesnulého novináře Daniela Anýže, spisovatelku, literární historičku a překladatelku Radku Denemarkovou či prorektora pro vědeckou a tvůrčí činnost Univerzity Karlovy Ladislava Krištoufka, jenž se zabývá zejména kryptoaktivy a kryptoměnami, ekonometrií a datovou analýzou. Vyznamenání převzala také Dita Horochovská, jež spoluzaložila spolek Silou hlasu zaměřený na výuku ovládání počítačů hlasem. Medaili obdržel i bývalý dlouholetý příslušník Bezpečnostní informační služby Jaroslav Vild, který podle Hradu přispěl ke způsobu a podobě vzdělávání a výcviku bezpečnostních složek v taktické oblasti. Oceněn byl i podnikatel v zemědělství se zaměřením na agroturistiku a sociální zemědělství Jiří Netík.