Pandemický zákon je největším útokem na demokratické zásady státu, říká právník

9. února 2022·Zprávy·Lenka Skrzeczkova·Romana Navarová

Tomáš Nielsen. (Foto: Frekvence 1)

Nejvíce skloňovaným a rezonujícím slovem v české společnosti je aktuálně "pandemický zákon". Ten prošel minulou středu Poslaneckou sněmovnou, kdy pro něj hlasovalo 70 ze 122 přítomných poslanců. Teď novela míří do Senátu, kde může narazit, protože podle posledních informací je zřejmé, že někteří senátoři s novinkou nesouzní a jsou proti. Pandemický zákon rozebral v rozhovoru pro Frekvenci 1 právník Tomáš Nielsen.

Prezident Miloš Zeman v neděli potvrdil, že novelu pandemického zákona podepíše. Co nám tato novela podle právníka Tomáše Nielsena může přinést? “Umožňuje vládě zasahovat do práv a svobod lidí způsobem, kterým do té doby nebylo na základě prostého zákona a mimořádných opatření možné, a novela situaci ještě více zdramatizuje,” popisuje a dodává, že se rozšíří kompetence Ministerstvu zdravotnictví a vláda bude moci omezovat práva všech bez soudních záruk. Podle právníka je tento zákon útokem na ústavnost České republiky.

Za nedodržování zákona by pak podnikatelům a obyčejným občanům hrozily obrovské pokuty. “Ve chvíli, kdy bude pokuta uložena, se proti ní dá soudní cestou bránit. Problém je, že už se nedá bránit proti mimořádným opatřením, izolacím. Poslanecká sněmovna nakonec schválila snížení pokut. Na druhou stranu, mám pocit, že pokud bude hrozit lidem pokuta milion korun nebo dvě stě tisíc, tak pro řadu lidí to v této zemi není už velký rozdíl, protože obě pokuty budou likvidační,” dodává Nielsen s tím, že všichni občané ztratí možnost jakékoliv soudní ochrany.

Senát nemá zatím jasno

V neděli právník na twitter napsal, že každý senátor, který podpoří novelu pandemického zákona, hlasuje pro totalitu a měli bychom si zapamatovat jejich jména. “Zákon dává vládě a ministerstvu obrovské pravomoci, jak omezovat základní lidská práva a svobody. To je věc, která je typická pro totalitní systémy,” říká. Vláda tento postup omlouvá tím, že tvrdí, že novela je potřeba, aby se nemusel vyhlašovat nouzový stav. “Ten je upraven ústavním zákonem a má určité pojistky právě proti neoprávněným zásahům do práv garantovaných Listinou a hlavně nejde změnit jen tak, pro to je potřeba nejméně 120 poslanců. Novela prošla hlasy 70 poslanců, což je méně než polovina členů Poslanecké sněmovny,” popisuje Nielsen. Zatím osud předlohy zákona není jistý. Musí projít ještě Senátem. Tam může výrazně narazit.

Podle Deníku N se řada senátorů nechala slyšet, že návrh nepodpoří. Na výsledek si musíme počkat až do čtvrtka, kdy o něm budou hlasovat. Pokud by přeci jen novela prošla horní komorou parlamentu, tak prezident Miloš Zeman v nedělní Partii na CNN Prima News sdělil, že ji podepíše.

Poslechněte si celý rozhovor:

Zprávy - další články