Vyhledávání
Ondráčka: Argument žalobce v kauze Čapí hnízdo nedává smysl
Argument šéfa pražských žalobců Martina Erazíma, že si Farma Čapí hnízdo a Agrofert nekonkurují, nedává podle Davida Ondráčky z Transparency International po čtyřech letech vyšetřování příliš smysl. Jde podle něj o to, že svou činnost koordinují, uvedl Ondráčka na twitteru. Erazím v pátek zastavil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších v kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo.
Podle Erazíma šlo o složitou právní otázku ohledně výkladu právního pojmu malý a střední podnik, pro které byla určena padesátimilionová evropská dotace a farma ji v létě 2008 získala. Propojení Čapího hnízda s Agrofertem podle Erazíma nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly, ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu.
“I přes zjištěné vazby mezi těmito subjekty, zejména prostřednictvím rodinných příslušníků, byla proto Farma Čapí hnízdo správně posouzena jako nezávislý podnik,” vysvětlil Erazím.
“To bývá normální, ve skupině si firmy obvykle nekonkurují. Jde o to, zda svou činnost koordinují, a to evidentně dělaly. Financováním, dotacemi i fiktivní reklamou,” napsal Ondráčka na twitteru.
Argument státního zástupce, že si Farma ČH a Agrofert nekonkurují, nedává po 4 letech vyšetřování moc smysl. To bývá normální, ve skupině si firmy obvykle nekonkurují.
Jde o to, zda svou činnost koordinují, a to evidentně dělaly. Financováním, dotacemi i fiktivní reklamou.
— David Ondráčka (@David_Ondracka) September 13, 2019
Protikorupční organizace Transparency International dlouhodobě upozorňuje například na Babišův střet zájmů, kterým se zabývá Evropská komise a na podnět TI také Městský úřad v Černošicích. Ten v lednu Babišovi za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci. Ti koncem března rozhodnutí černošické radnice zrušili a věc vrátili k novému projednání. Později krajský úřad uvedl, že v postupu úředníků shledal procesní i další nedostatky.
Zdroj: ČTK