Vyhledávání
Odvolání šéfa Lesů ČR je dle opozice chybou. Na vině je prý resort zemědělství
Opozice kritizuje odvolání ředitele státního podniku Lesy ČR Daniela Szóráda, chyba je podle ní hlavně na ministerstvu zemědělství. Podle místopředsedy sněmovního zemědělského výboru Radka Holomčíka (Piráti) by se měly udělat větší změny než pouze odvolání šéfa firmy. Ministerstvo podle něj poprvé přiznalo, že za kůrovcovou kalamitu nemůže jenom globální změna, ale i lesnická pochybení. Podle ekologů z Hnutí Duha by se měla změnit koncepce podniku.
Podle Holomčíka by neměl ministr v demisi dělat takto razantní kroky. Ministerstvo pak podle něj poprvé přiznalo, že vznikla chyba. “Co dělala dozorčí rada Lesů ČR, co dělali odpovědní lidé na ministerstvu?” ptá se Holomčík. Chyby je podle něj třeba hledat nejenom u exekutivy, ale i u lidí, kteří měli situaci hlídat. Není podle něj možné udělat ze Szóráda pouze obětního beránka. Náměstkem na ministerstvu pro oblast lesnictví je Patrik Mlynář.
Agrární analytik Petr Havel upozornil na to, že kůrovcová kalamita se postupně připravovala 20 let, odpovědným tak podle něj není pouze Mlynář, ale i předchozí náměstci. Ministerstvo, které odpovídá za stav zákonů, mělo podle něj novelizovat potřebné vyhlášky či zákony, což dříve neudělalo.
Podle poslankyně Veroniky Vrecionová (ODS) je výměna ředitele Lesů ČR pouze populistickým krokem. “Primárním viníkem současného neutěšeného stavu lesních porostů v naší zemi ohrožených plošnou kůrovcovou kalamitou je totiž samo ministerstvo zemědělství, které je zakladatelem státního podniku, a které tak stanovuje podmínky hospodaření ve všech lesích na území ČR i v podniku Lesy ČR,” uvedla Vrecionová.
Hospodaření ve státních lesích dlouhodobě kritizovali ekologové a v poslední době i vědci sdružení v Platformě pro krajinu, kterou koordinuje Botanický ústav Akademie věd ČR. Prosazuje v lesích zejména postupy blízké přírodě a využití přípravných dřevin na kalamitních holinách. Podle experta na lesy z Hnutí Duha Jaromíra Bláhy se na stavu lesů podepsalo to, že Lesy ČR nemají dost vlastních zaměstnanců a výběrová řízení na těžbu jsou příliš zdlouhavá v době kalamity, kdy je potřeba napadené stromy odstranit co nejdříve. Navzdory tomu, že ekologové vedení Lesů ČR kritizovali, chápou odvolání Szóráda v této situaci spíše jako dílčí krok. Podle Jana Piňose z hnutí musí být změna v čele podniku doprovázená “výraznou změnou politiky ministerstva zemědělství a trendu v hospodaření tohoto státního podniku.”
Jan Příhoda z think-tanku Czech Forest považuje zřízení pozice krizového manažera, kterou ohlásil ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO), za dobré rozhodnutí, kladně hodnotí také obsazení pozice odborníkem Ludvíkem Řičářem.
“Ministr jako zakladatel má plné právo odvolávat ředitele státních podniků, a není důvod samotný krok komentovat. Úplně se ale neztotožňuji s důvody odvolání, protože kůrovcová kalamita je do značné míry sekundárním projevem chřadnutí porostů v důsledku dlouhodobého sucha a podobné problémy jako Lesy ČR mají dnes téměř všichni vlastníci lesů v ČR, ale i v sousedních zemích,” dodal Příhoda. Podle něj stát, ačkoliv přerozděluje kompenzace za sucho, lesníkům a vlastníkům lesa prakticky nepomohl. “Škody, které mohou vzniknout, mohou mít podstatně větší následky než v zemědělství. Současná kritická situace musí být výzvou pro stát, aby vlastníkům a správcům lesů finančně, ale i úpravou legislativy pomohl, aby se v budoucích letech podařilo kalamitu zastavit,” uzavřel Příhoda.
Zdroj: ČTK