Vyhledávání
Neuvěřitelné! V Rusku zatkli starostu v přímém přenosu
Ruští vyšetřovatelé zadrželi starostu sibiřského města Tomsk kvůli podezření ze zneužití pravomocí ve prospěch místního pivovaru, kterého je starosta hlavním akcionářem. Starostu zatkli přímo při videokonferenci s podřízenými, kteří tak na obrazovkách svých počítačů mohli sledovat, jak starosta opouští svou kancelář s nasazenými pouty, uvedl dnes list Kommersant na svém webu. Jednašedesátiletý Ivan Kljajn je podle deníku již třetí tomský starosta, kterého při výkonu funkce dostihlo trestní stíhání.
Agentura AFP připomněla, že starostovo zatčení následuje jen pár měsíců poté, co hlavní oponent Kremlu Alexej Navalnyj kritizoval zkorumpované poměry v sibiřském městě se 600.000 obyvateli. Tomsk je podle opozičníka město “prosáklé korupcí, která ovlivňuje život každého člověka”.
Právě při srpnovém letu z Tomsku do Moskvy Navalnyj zkolaboval, letoun musel přistát v Omsku, odkud byl později Navalnyj přepraven do Berlína, kde se jej podařilo zachránit po otravě nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Navalnyj po zotavení přímo obvinil prezidenta Vladimira Putina, že jej nařídil otrávit. Moskva to popírá, avšak Navalného případ odmítly úřady jako pokus o otravu vyšetřovat.
Kljajn vyhrál místní volby jak v roce 2013, tak 2018. Podle vyšetřovatelů Kljajn i po nástupu na radnici nadále zvýhodňoval svůj podnik, přestože s ním formálně neměl mít nic společného. V roce 2016 nařídil vedoucímu odboru výstavby a architektury, aby na základě falešných údajů zřídil okolo jeho podniku Tomskoje pivo třistametrovou ochrannou zónu, což překazilo chystanou výstavbu obytných domů. Starostova verze zatím není známa.
Starostovi hrozí až sedm let vězení, pokud jej soud uzná vinným a odsoudí. “Když se otevře trestní případ, strana je povinna pozastavit členství do rozhodnutí soudu,” uvedla mluvčí regionálního vedení vládní strany Jednotné Rusko, které je starosta členem. Dodala, že v případě odsouzení bude následovat i vyloučení ze strany.
Pod “Tomskoje pivo” spadá i obchodní značka “Češskij džbanek“. Pivo ze sibiřského města se prodává v Rusku, Kazachstánu, Mongolsku a v Číně. Na ruském trhu má společnost sotva dvouprocentní podíl. Loni měla společnost tržby ve výši 5,2 miliardy rublů (asi 1,5 miliardy Kč) a čistý zisk 1,7 miliardy (skoro půl miliardy korun).
Jeden z Kljajnových předchůdců na radnici byl podle Kommersantu odsouzen na 11 let a osm měsíců za korupci, další pak vyvázl se čtyřletou podmínkou po obvinění ze zneužití pravomocí při výstavbě silnic.