Vyhledávání
Na Zlínsku objevili sedm nových případů afrického moru
Na Zlínsku bylo evidováno sedm nových případů afrického moru prasat u uhynulých divočáků. Podle zástupce z tiskového oddělení Státní veterinární správy Petra Majera však prasata uhynula před třemi až pěti měsíci, což dokládá, že nejde o novou vlnu moru.
V zamořené oblasti se v uplynulém týdnu podařilo najít 40 uhynulých divočáků. Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda potvrzují aktuální počty dohledaných divokých prasat účelnost a racionálnost důsledného prohledávaní zóny zasažené nákazou, které provádějí uživatelé honiteb. “SVS považuje prohlídku území za velmi efektivní, bude proto jednat s partnery, kterými jsou uživatelé honiteb, ministerstvo zemědělství a Českomoravská myslivecká jednota, o možném prodloužení mimořádných veterinárních opatření,” uvedl Semerád.
Za prohlídky zamořené oblasti ministerstvo zemědělství vyplatí náhradu, na kterou je vyčleněno zhruba 7,5 milionu korun. Třicetidenní lhůta, ve které se mají uživatelé honiteb v zamořené oblasti postarat o důkladnou prohlídku všech pozemků zaměřenou na vyhledávání uhynulých prasat, skončí v sobotu.
Veterináři dlouhodobě zdůrazňují, že včasné vyhledávání a likvidace těl uhynulých divočáků je důležitou součástí boje proti šíření nákazy. V případě nalezení a nahlášení uhynulého divokého prasete má nálezce nadále nárok na nálezné 5000 Kč. Rozloha zamořené oblasti, která zahrnuje asi polovinu okresu Zlín, činí zhruba 50.000 hektarů.
V Česku se africký mor prasat, který není nebezpečný pro člověka, objevil poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u 209 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila. Pakliže by se tak stalo, veterináři by je museli nechat vybít.
Zdroj: ČTK